Gül Suyu ve Faydaları

Kokusu ve güzelliği ile dikkat çeken bitkilerden biri olan gül aynı zamanda sağlığa ve cilde birçok yararı bulunuyor. Özellikle çeşitli cilt sorunlarına çözüm olarak kullanılan gül suyu özünden yapılma birçok kozmetik ürün satılıyor.

gül suyu

gül suyu

Piyasa satılan gül suları arasından mümkün oldukça doğal olan,  kimyasal maddelerin içermediği gül suları tercih edilmelidir. Saf gül suyu içmenin en iyi yolu 150 gram kaynar suda 5 gram gül yaprağını yarım saat bekletip içilir. Özellikle boğaz ağrısı ve kırgınlık için önerilir.

Cildi Temizler

Tek başına pamuğa batırılmış gül suyunu yüzünüze sürerek temizleyebilirsiniz. Mat cildi parlatır, ciltteki yağı alarak gözenekleri temizler. Kızarık giderici gül suyu ciltteki iltihapları kurutur.

gül suyu faydası

gül suyu faydası

Zengin antioksidan içeriği sayesinde ciltteki hücreleri güçlendirir, esneklik kazandırır. Gözaltı morluk ve şişliklerine iyi gelir. Gül suyunun kokusu ferahlık verir, dikkat toplamada yardımcı olur.

Saçlar için de doğal yumuşatıcı görevini yapan gül suyunu ister şampuan içerisine bir miktar dökebilir isterseniz de banyodan sonra kullanabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandırır, dişleri güçlendirir. Gül suyunun faydaları bunlardan sadece birkaçıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir