Mavi Çiçekler Gerçekten Mavi mi?

Mavinin doğanın renk paletinden herhangi bir renk olduğunu düşünürdünüz, ancak çiçekler söz konusu olduğunda durum bundan çok daha karmaşıktır. Aslında çiçekçi vitrinlerinde gördüğünüz yoğun mavi orkide çiçeklerinin ya da ortancaların doğal görünmemesinin bir nedeni var: Bunlar bitki yetiştiricileri tarafından kullanılan bir boya rengini alan beyaz çiçeklerdir.

Mavi doğada seyrek bir renktir, 280.000 çiçekli bitki türünden yalnızca % 10’dan azı mavi çiçekler üretiyor. Bitkilerde gerçek bir mavi pigment bulunmaz, bu yüzden bitkilerde mavi renk oluşturmak için doğrudan bir yol yoktur. Mavi, yapraklar çiçeklerden daha nadirdir ve orijinal birkaç tropik bitki dışında gerçekte yokturlar.

Mavi Çiçekler Üretmek için Kullanılan Biyoteknoloji Yöntemleri

Mavi çiçekler yapmanın temel unsurları kırmızı antosiyanin pigmentleridir. Biyoteknoloji teknikleri ile bitkiler mavi çiçekler yapmak için antosiyaninler adı verilen ortak bitki pigmentlerine sahip bir tür çiçek ajanı gerçekleştirirler. Kırmızı antosiyanin pigmentlerini özümser veya değiştirirler. Pigmentler, moleküller ve iyonların karıştırılmasını içeren çeşitli faaliyetlerle bunu yapıyorlar. Bu karmaşık değişiklikler, pigmentler yoluyla yansıyan ışık ile birleşince, yüzeyde çok basit görünen bir şey yaratıyor: Mavi renk!

Hezaren, mavi yaseminler, mavi çan çiçekleri, şefkat çiçekleri, ortancalar, gündüz çiçekleri ve mavikantaron gibi çiçeklerde mavi renge ulaşıldı. Yapay mavi olsalar da yine de çok güzel ve popüler olduklarına şüphe yok. Fakat doğadaki mavi çiçekler için kimyasal temel üzerine yoğun ticari ilginin bulunduğu bahçe ticaretinde gül, lale ve aslanağzı gibi sevdiğimiz bahçe ve kesme çiçeklerin çoğu mavi çiçekler üretmez.

2 Responses

  1. Larisa dedi ki:

    Resimdeki mavi çiçeğin adini bilen varmı?

  2. Yalan dedi ki:

    Bizim memlekette var adını bende merak ettim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir