Ortak Derdimiz Baş Ağrıları

Gün gelip başım ağrıyor dememiş kaç kişi vardır acaba? Baş ağrısı o kadar yaygın bir dert ki çocuklar bile rahatlıkla başım ağrıyor diyebiliyor. Uzmanlara göre baş ağrıları aslında başka önemli hastalıkların alarmı olabiliyor. Uzun süren baş ağrılarında muhakkak bir doktora görünmek gerekiyor.

baş ağrısı

baş ağrısı

Çünkü beyin kanaması, anevrizma gibi bir çok tehlikenin habercisi olabiliyor. Günlük hayatın stresinden kaynaklanan ağrıları ise ağrı kesiciler yardımı ile önleyebiliyoruz. Fakat bu sefer ağrı kesicileri fazla kullanmamak gerekiyor, çünkü bir süre sonra vücut bu ağrı kesicilere de alışıyor. Ayda 10-12’ den çok ağrı kesici alınmasın diyen uzmanlar ayrıca migren tipi ağrılara da dikkat çeliyorlar.

Migren Ağrısı Farklı

Migren ağrılarında bulantı ve kusma oluyor. Işığa, sese, gürültüye hatta kokulara karşı hassasiyet oluşuyor. Ağrı kesicilere tepki veren baş ağrıları gibi kolayca geçmiyorlar, günlerce sürebiliyor. Migren hastası bazen başını bile oynatamıyor. Migren ağrılarının ilaçları farklı. Eğer baş ağrılarınız sürerse öncelikle aile hekiminizin yönlendirmelerine kulak verin.

migren ağrısı

migren ağrısı

Sonuçta beyin veya nöroloji gibi ilgili bölümlerde tedaviniz sürebilir. Ama ağrı merkezleri baş ağrıları için önerilmiyor. Bu bölümler genellikle ameliyat sonrası olan ağrılarla ilgileniyorlar. Günlük hayatın hay huyu içinde ortak derdimiz baş ağrıları hepimizin  canını zaman zaman acıtıyor. Trafikte sıkışıp kalma, birilerine sinirlenme, iş yerinde sürekli çalışan klima günlük baş ağrılarına neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir