Yatak Odalarında Bulunmaması Gereken 5 Renk

Çoğu insan yatak odasında samimi renklerin olmasına dikkat ederken, kimileri ise belirli bir tema etrafında dekorasyon unsurları kullanarak yatak odasını tasarlamayı tercih eder. Bu tür kişisel tercihlerin yanı sıra bir yatak odası renkleri ile kişiye kendini rahat hissettirmeli ve iyi bir gece uykusu sağlamalıdır. Yatak odanızdaki renk seçimleri ruh haliniz üzerinde büyük etkisi olduğunu unutmayın.

Siyah

Yatak odasında siyah renk odayı karartmayı sağlayarak karanlık bir gece uykusu almanıza yardımcı olabilir. Ancak sabahları uyanmayı zorlaştırır ve kendinizi güne dinç uyanmış hissedemezsiniz. Karanlık bir renk olduğundan psikolojik olarak enerjinizi azaltacaktır.

Sarı

Oldukça uyarıcı bir renk olan sarı sabahları enerjik uyanmaya yardımcı olur. Neşeli bir ton olan sarı renk evin diğer odalarında harika olsa da geceleri uykuya dalmayı zorlaştıracağından yatak odasında sarı renk kullanımından kaçınmanız tavsiye ediliyor.

Kırmızı

Sarı gibi kırmızı da çarpıcı bir renktir. Özellikle sıcak tonlu kırmızılar ve parlak pembe tonları yatak odalarının şık görünmesine yardımcı olabilir. Ancak kırmızı rengin daha çok spor salonu gibi aktiviteye teşvik eden yerler için uygun olduğu söylenebilir. Aksi halde uykuya dalmanızı güçleştirecek bir renktir.

Koyu Kahverengi

Kahvenin koyu tonları kasvet hissi uyandırabiliyor. Bu durum sabah uyanma motivasyonunu azaltabilir. Koyu kahverengi yatak odası dekore etmek isteyenler bu rengi duvar rengi değil vurgu tonları olarak tercih edebilirler.

Turuncu

Yatak odasını turuncuya boyamak iyi bir fikir olarak düşünülebilir. Bu parlak ve doygun renk yeşil ve mor gibi renkler ile daha da hoş bir tasarıma dönüşebilir. Böylece daha havalı görünüm elde etmek mümkündür. Ancak yatak odasında yalnızca bir gece lambası açıkken bile oda çok fazla aydınlık görünecektir. Bu nedenle turuncunun yatak odası için uygun bir renk olmadığını söyleyebiliriz.

Yatak odasının dinlenme alanı amacına aykırı özellikler taşıdığından neon renkler yatak odasında tercih edilmiyor. Bunun yerine daha açık gri ve bej tonlarının yatak odalarında kullanılması tavsiye edilir. Bu renkler sıcak olup vücudu rahatlatma etkisine sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir