Saçlar Neden Kısa Sürede Yağlanır?

Saç diplerini korumak amacıyla vücut sebum yani yağ bezesi salgılar. Saçların sebum üretim miktarı ise saç tipine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak saçların en az bir hafta yıkanmaması halinde sebum birikebilir ve saçların yağlı bir görünüm kazanmasına neden olabilir. Günlük alışkanlıklar ve yapılan bazı yanlış davranışlar saçların kısa sürede yağlanması ile sonuçlanabilir.

Tarak Temizliğine Gereken Önemi Vermemek

Toz ve saç kalıntılarının biriktiği saç fırçaları ile saçların taranması, saçların yağlanma süresini kısaltır. Tarama sırasında yağ ve saç birikintileri temiz saça geçerek yağlı görünüme neden olabilir. Bu nedenle saç fırçasının kılları en az birkaç günde bir temizlenmesi önerilir.

Saçlar Topluyken Uyumak

Gece uyumadan önce saçlarınızı toplamaya alışkın olabilirsiniz. Ancak saçların yağlanmasına neden olduğunu bilseniz bu alışkanlığınızdan vazgeçmek isteyebilirsiniz. Geceleri saçlar toplanarak uyunması saç telleri dahil tüm sebumun kafa derisinde yoğunlaşmasına neden olur. Bu da saçın kök bölgesinin yağlı görüneceği anlamına gelmektedir.

Çevresel Faktörler

Çevresel faktörler cilt ve saçın zarar görmesine neden olabilir. Örneğin nem oranı yüksek bir coğrafi bölgede yaşıyorsanız saçlarınızın kısa sürede yağlanması olağandır ve bunun için yapılabilecek pek de bir şey olmayabilir. Ayrıca sıcak ve nemli bir bölgede yaşayan kişilerin soğuk iklime sahip bir bölgeye taşınması halinde saçta sebum seviyesini dengelemeye yardımcı saç bakım ürünleri tercih ettikleri söylenebilir.

Saçlara Çok Sık Dokunmak

Gün boyu saçlara çok sık dokunulması halinde saç tellerinin veya diplerinin yağlanması söz konusu olabilir. Her dokunuşta parmaklardan saç tellerine doğru yağ aktarılır ve bu miktar saçın kısa sürede yağlanması için yeterlidir. Saçlarınızla gün boyu sık sık oynama eğilimindeyseniz ve saçlarınızın kısa sürede yağlanmasından şikayetçiyseniz, saçlarınızın yüzünüze gelmemesi için örebilir veya farklı şekiller verebilirsiniz.

B Vitamini Eksikliği

Vitamin eksikliği cilt ve saç derisinin zarar görmesinin nedenlerindendir. Özellikle B vitamini sebu m üretim seviyesi ile bağlantılıdır. B vitamini saçın sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olur. Saç köklerinin beslenmesi için B vitaminine ihtiyaç vardır. Aşırı yağlanmalarda vitamin değerlerinizi ölçtürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir