Rujdaki Tehlike

Kadınların günlük yaşamlarında ya da özel gün ve davetlerde kullandıkları rujların bazılarının içeriğinde bulunan maddeler sebebi ile tehlike saçıyor. 33 dudak ürününde yapılan araştırma sonucunda göre yüzde altmış altı gibi bir oranında bu zararlılar tespit edildi.

rujun zararları

rujun zararları

Rujda Bulunan Zararlı Maddeler Nelerdir?

Günlük yaşamı içerisinde sürekli olarak ruj kullanan ve rujunu gün içersinde birkaç kez tazelemesi gereken bir kadın günlük 30 miligram ruj kullanıyor. Dudaklara uygulanan ruj ya da parlatıcı ürünün yemesi ile bu durum yılda 3 ya da 4 kilo ruj yendiğini gösterir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda elde edilen bilgilere göre bazı rujların içeriğinde bulunan kurşun, krom, alüminyum ve kadmiyum maddeleri kişi sağlığı için oldukça zararlıdır. Yapılan araştırma sonuçları aynı zamanda market ve benzeri alanlarda satılan rujlarda lüks ve markalı olan rujlara göre daha fazla olarak da bu zararlıların bulunduğu da kayıt edildi.

mat rujlar

mat rujlar

Nasıl Önlem Alınabilir?

Özellikle sinir sistemi için son derece zararlı olan maddelerin bulunduğu bu rujlardan uzak kalmanın yolu içeriklerinin araştırmasından geçiyor. Bunun yanı sıra bilindik markaların ve sertifika sahibi olan ürünlerin tercih edilmesi de son derece önemlidir. Sentetik, parafin mum, lake renkleri, koruyucu ve kimyasalların iyice araştırılarak buna göre en doğru ruju seçebilirsiniz. Uzun süre kullanacağınız rujunuzu bu şekilde seçerek kendinizi ya da sevdiklerinizi de koruma altına alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir