Prematüre Bebekler için Özel Besinler

Prematüre bebekler, erken doğum sonucu dünyaya geldikleri için, beslenmeleri diğer normal doğum yapan bebeklerden farklıdır. Prematüre bebeklerin beslenmeleri karmaşık bir durumdur.

prematüre bebek

prematüre bebek

Prematüre bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek bazı püf noktalar vardır. Anne sütünün yapısı, doğum türüne göre değişir. Yani, normal doğum yapan bir annenin sütü ile prematüre doğum yapan bir annenin sütü aynı değildir. Dünyaya erken gelen bebeklerin annelerinin sütlerindeki yağ oranı, farklıdır. Bu yüzden bebeklerin emzirmelerindeki ilk haftalarda bu yağ oranı, bebeklerin beslenmesinde annelere yardımcı olur.

prematüre bebek beslenmesi

prematüre bebek beslenmesi

Bazı durumlarda, bu yolla dünyaya gelen bebeklerin, yoğum bakım ünitesinde bir süre kalmaları gerekebilir. Bu durumda anneler, sütlerini steril ve soğuk bir ortamda, üç ay kadar bekletebilir.

Doktorunuzdan Yardım Alın

Bazı durumlarda, doktorunuzdan yardım almanız faydalı olabilir. Doktorunuz, bebeğinizin beslenmesinde, özel bir süt karışımı önerebilir. Özellikle yoğun bakım ünitesinde kalan bebeklerin, annelerinin memelerinden süt emmeleri zor olabilir. Bu durumda, doktorunuz özel aparatı olan tüp biçiminde yardımcı araçlar önerebilir. Bu konuda tecrübeli olan çevrenizdeki insanlardan da yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir