DVD Öldü mü?

Pricewaterhouse Coopers LLC araştırma şirketi, 2018 yılında, isteğe bağlı video gibi elektronik ev-video servislerinden elde edilen gelirlerin, tüm DVD ve Blu-ray satış ve kiralarından gelen geliri aşacağını tahmin eden bir rapor yayınladı. Raporda gelecek yıllarda eğlence endüstrisinin tek segmenti olan fiziki ev videolarının (DVD’ler ve Blue-ray diskler) sinema ve tiyatro biletleri sağlayan elektronik akış hizmetlerinin büyümesi ile beklenen oranda yer değiştirecek.

dvd teknolojisi

dvd teknolojisi

DVD Teknolojisi Eskidi mi?

Bir DVD veya yerel video mağazasına en son ne zaman gittiğinizi düşünürseniz, DVD gelirlerindeki düşüş muhtemelen şaşırtıcı değildir. ABD genelinde DVD’leri günde 1 $ karşılığında 40.000 kullanıcıya kiralayan Redbox bile, 1 yıl boyunca yapacağı satışlardan sonra 500 kioskunu kapatmayı planlıyor. Satış ve kiralama fiyatlarındaki düşüş eğilimi DVD’lerin eskidiği anlamına mı geliyor?

Birçok stüdyo ve daha küçük distribütörler hala filmlerini ve özel içeriklerini DVD’ye düzenli olarak kaydedip yayınlıyor ve hala bu işten para kazanan bir sektör var. Koleksiyonerler ve Sinefili hastaları (sinemaya ve filmlere bağımlı insanlar) dijital medyada fiziksel medyanın kalitesine ve güvenilirliğine işaret etmekle birlikte favori başlıkları arkadaşlarınızla paylaşma imkânı sunuyor.  

DVD’leri kalite, depolama kapasitesi ve kullanım kolaylığı yönünden takip eden VHS’den farklı olarak, DVD’ler başkalarının kullanılabilirliği, karşılanabilirlik (özellikle de aynı filmleri tekrar tekrar izleyebilmek), akış ve video oynatma üzerinde hala pek çok avantaja sahip. DVD, hiçbir Wi-Fi bağlantısı mevcut olmadığında bile filmlerinize erişme olanağı taşır. Yeni teknolojinin eskisinin yerini alıyor, bu nedenle DVD’lerin ev sistemlerinde değiştirdikleri VHS kasetlerinin yolunda olması kaçınılmaz görünüyor, ancak o gün henüz gelmedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir