Korkulu Rüya Hipoglisemi

Hipoglisemi sözcüğü hayatımıza iyice girdi. Düşük kan şekeri anlamına gelen bu sözcük diyabet hastalığının bir parçası. Ve diyabet tüm dünya için çok büyük bir tehlike olmaya başladı. Ülkemizde 7 milyonu geçen hasta sayısı ile bu tehlikeyi yaşayan ülkelerden biri.

hipoglisemi

hipoglisemi

Diyabetli hastalarda hipoglisemi oluşmasının en büyük nedeni gereğinden fazla veya uygunsuz kan şekeri düşüren ilaçları ya da insülini kullanmaları. İkinci neden olarak ana veya ara öğün atlanması geliyor. Aşırı egzersiz, alkol tüketimi, aşırı soğukta kalmak ve sıcak bir ortamdan aniden soğuğa geçmek bile tetikleyici nedenler arasında sayılıyor.

 Atak Seviyeleri

Hipoglisemi atakları hafif, orta ve ağır şiddette olabiliyor. Açlık hissi, ellerde titreme, soğuk terleme, dilde karıncalanma, bulantı gibi belirtiler hafif hipogliseminin işaretleri. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, görme zorluğunun başlaması, huzursuzluk ve konuşma güçlüğü ise krizin orta şiddete geçmesi anlamına geliyor. Bilinç kaybı ve havale geçirmek ise şiddetli bulgular demek.

şeker hastalığı

şeker hastalığı

Bu belirtileri tanımak ve ona göre önlem almak tedavinin en önemli bölümlerinden biri. Yani hastanın bilinçlendirilmesi gerek. Üstelik hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü sadece diyabetli hastalarda görülmeyebiliyor. Böbrek ve pankreas hastaları da bu derdi yaşayabiliyor. Özellikle ağır şiddette kriz geçirilmesi gerçek bir travma yaratıyor ve hasta kullandığı ilaçları arttırıyor. Bu da kilo alımına ve kontrolün daha beter kaybedilmesine sebep oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir