Perineal Masaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Perineal masaj, gebelik sırasında vajinanız ile altınızdaki (perineum) kaslarınızı gevşetmeyi, doğum yapmaya hazırlanmanızı içerir. Bu masaj, bebeğinizin dünyaya gelmesi için vajinanızın açılmasına yardımcı olacaktır. Daha önce normal (vajinal) doğum yapmadıysanız, bebeliğinizin sonuna doğru perine masaj yapmanız, epizyotomi riskinizi azaltabilir. Aynı zamanda acınızı azaltarak daha rahat doğum yapabilmenizi, doğumdan sonra da rahat etmenizi sağlar.

masaj

masaj

5 Adımda Perineal Masajı

Perineal masaj vajinanızın iç kısmına odaklanmalıdır, ancak yine de deri dışı gerginlik hissederseniz bir süre bu masaja ekleyebilirsiniz. Perineal masaj nasıl yapılır, basitçe açıklıyoruz.

  • Ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Tırnaklarınız çok uzun değilse masajı daha rahat bulabilirsiniz.
  • Rahat bir pozisyon seçin, bu; oturarak veya yatarak olabilir ya da bir koltuktan destek alarak ayakta durmayı deneyebilirsiniz. Hatta sıcak suyun perineyi yumuşatmasına yardımcı olacağı banyoda veya duşta masaj yapmayı deneyebilirsiniz.
masaj yapmak

masaj yapmak

  • Parmaklarınıza ve başparmaklarınıza ve vajinanızın girişine biraz E vitamini yağını veya saf bitkisel yağ koyun.
  • Parmaklarınızı vajinanızın içine sokun ve karıncalanma hissedene kadar onları perineumunuza doğru ve vajinanızın iç kenarlarına sıkıca bastırarak ovmaya devam edin.
  • U şeklindeki hareket ile sıkıca masaj yapın. Vajinanızın kenarlarından aşağıya doğru perine seviyesine doğru hareket edin ve tekrar başlayın.

Başlangıç olarak, yaklaşık bir dakika boyunca bunu yapmayı hedeflemelisiniz. Her hafta 1 dakika arttırarak masajı beş dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Birkaç hafta perine masajı yaptıktan sonra, vajina ağzınızın çevresindeki cilt ve kasların gevşediğini fark edebilirsiniz. Bu, masajın başarılı olduğunun harika bir işaretidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir