Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde yer alan yağ oranlarının artması ile meydana gelir. Yaygın sebepleri arasında yüksek kilo, alkol tüketimi, ilaç kullanımı ve şeker hastalığı yer alır. Fakat karaciğer yağlanması hepatit virüsü ya da demir depolama rahatsızlığı gibi farklı hastalıkların da belirtileri olarak ortaya çıkabilir.

karaciğer

karaciğer

Hangi sebeplerden dolayı karaciğer yağlanmasının meydana geldiğini ayırt etmek zordur. Genel olarak ortaya çıkma sebepleri arasında ise aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.

Karaciğer yağlanması tüm hayatınızı negatif şekilde etkisi altına alabilir ve az görülse bile karaciğerde kalıcı hasara yol açabilir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yağlanmasının etkili olan bir ilaç tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Bu sebeple, karaciğer yağlanmasına yol açabilecek sorunlar tespit edilerek öncelikle bu sorunların ortadan kaldırılması işlemleri uygulanır.

karaciğer hastalığı

karaciğer hastalığı

Sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra ise karaciğer tekrar eski ve sağlıklı haline geri döndürülebilir. Örneğin aşırı kilo sebebiyle karaciğer yağlanması yaşanıyor ise vücudun aktiviteleri arttırılarak vücudun daha sağlıklı bir forma kavuşturulması için tedaviler uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir