Grafen Kullanarak Termal Görüntüleme Yapılabilir

Termal görüntüleme sistemleri asker, polis ve kurtarma timlerinin işlerini kolaylaştıran sistemlerden biri. Bu sistem sayesinde gece yapılan operasyonlar ve kurtarma faaliyetleri daha rahat sürdürülüyor. Gece çalışmanın verdiği zorluğu ortadan kaldırması sayesinde yapılan faaliyetlerin başarıya ulaşma ihtimali de artıyor.

grafen

grafen

Dezavantaj olarak oldukça pahalı ve ağır bir kriyojenik soğutma sistemine ihtiyaç duyması sayılabilir. Fakat grafen üzerinde yapılan çalışmalar grafenin bu sistemin yerini alabileceği ihtimalini ortaya koydu.

Grafen Sensör Harici Soğutmaya İhtiyaç Duymuyor

Grafen çelikten 100 kat daha dayanıklı bir malzeme. Kızıl ötesi algılama yeteneği en iyi malzeme olan grafen, Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen grafen sensörler sayesinde gelecekte cep telefonlarında ve laptoplarda kullanılacak. Sensörlerin bu tip küçük cihazlara entegre edilebilecek kadar küçük olması gelecekte bu cihazlarda kullanılma ihtimali arttırıyor.

grafen nedir

grafen nedir

MIT’nin ürettiği grafen sensör siyalleri taşıdığı gibi yongayı da hava boşluğunda tutmayı başararak harici soğutma ihtiyacını da ortadan kaldırdı. Denem aşamasında olan bu çalışma geliştirildiği takdirde hayatın bir çok alanında kullanılmaya başlanabilir. Araba camlarında bu malzemeyi kullanmak sürücü açısında büyük kolaylık sağlayabilir. Görüşü engellenmeden gece sürüşü yapmak olası kazalarında önüne geçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir