İdrar Gerçekten Steril midir?

Yıllardır, doktorlar ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları insan idrarının antibakteriyel özelliklerini savunuyor, ancak idrarımızın mikroplu olup olmadığına dair tartışmalar sürüyor. İdrar, uzun zamandır devam eden internet önerilerinde, açık yaralarda onları temizlemek için bir araç olarak tavsiye ediliyor.

idrar

idrar

Fakat inanmaya yönlendirdiği kadar sağlıklı değil. Örneğin; denizanası ısırığının acısını hafifletecek diye, yara üzerine işeme fikri, o kişiye sadece bir işkence yöntemidir. Ve eğer umutsuzca susadıysanız idrarınızı içmeyi unutun.

İdrarın Sırrı Deşifre Edildi

Loyola Üniversitesi Chicago Stritch Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar idrar yolu enfeksiyonu olan ve olmayan idrar analizlerine yakından baktı ve sonra, sağlıklı idrarın bile bakteri içerdiğini keşfettiler. Bu araştırmada bakterilerin zararlı veya yararlı çeşitli olup olmadığı belli değil, ancak aşırı aktif mesane olan kadınlar daha geniş bir bakteri çeşitliliğine sahipti. Bulgular, enfeksiyonun varlığının belirlenmesine veya nihayetinde aşırı aktif mesanenin tedavisine yeni bir yol açabilir.

steril torba

steril torba

İdrar vücudun dışına çıkmadan çok uzun süre önce bakteri üreterek deride farklı bakterilerle karşılaşır ve zaten bakteri içerir. Tıbbi ders kitaplarında, idrarda bakteri varsa, bir enfeksiyon da var olduğu öğretilir. Bununla birlikte, Loyola araştırmacıları üriner sistem enfeksiyonu bulunmayan hastalardan alınan normal idrarda düşük bakteri seviyelerini ortaya çıkarmak için ” DNA tabanlı ultra duyarlı” bir yöntem kullandı. Aksi takdirde bakteri tespit edilmemiş olurdu. 1950’li yıllarda yapılan ilkel analizlerde görülemeyen bakteriler gözlemlenebildi. Orta dereceli idrar testi bile bir idrarın steril olduğu anlamına gelmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir