Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik bozuklukları, çevresel veya kalıtsal özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan ve uzun süre devam eden psikolojik rahatsızlıklardır. Kişilik bozuklukları, yapı itibari ile bu hastalığa yakalanan kişilerde yardım talep etmeme gibi bir duruma sebep olurlar.

kişilik

kişilik

Kişilik Bozukluğunun Nedenleri?

Kişilik bozuklukları daha çok toplumsal nedenler ile ortaya çıkar. Belirtileri gösteren kişilerde, günlük hayatı çok farklı algılama sorunu vardır. Sosyolojik olarak travma yaşayan bazı kişiler bu travmaların üstesinden gelemezler ve bazı belirtiler gösterirler. Kişilik bozukluğu bu travmaların bir sonucudur.

Tedavi edilmediği sürece, günlük yaşantıya etkileri olumsuzdur. Bu hastalığa yakalanan kişilerin yakınlarına çok iş düşer. Bu hastalığın kökenleri genel olarak çocukluk döneminde yaşanan travmaların sonucunda ortaya çıkar.

kişilik bozukluğu

kişilik bozukluğu

18 ve 20’li yaşlarda kendisini göstermeye başlayan bu hastalık, zamanla daha da artar ve kendi kendisine iyileşme imkânı zorlaşır. Bu hastalıkta en önemli unsur teşhis koymadır. Birçok durumda teşhis koyulması zor bir hal alabilir. Bu yüzden hastanın yakınlarından ayrıntılı bilgi almak gerekebilir. Teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlar ve hastanın durumuna göre tedavi süreci zamanı değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir