Hamilelik Sonrası Ayak Şişmesi

Gebelik sonrasında kadınların vücudunda birçok değişiklik görülebilir. Bunlardan biri olan ayak şişmesi, ise, en çok şikayetçi olunan sorunlar arasında yer alır. Bunun sebebi, hamilelik sırasında vücudun çok fazla su tutmasından kaynaklanır.

gebelikte ayaklarda şişme

Bu sorun da en çok ayak, bacak ve ayak bileklerinde şişkinlik oluşmasına sebep olur. Bu durum bazen hafif olabildiği gibi, ağır bir şekilde de yaşanabilir. Hatta bazen hayat kalitesi bile bundan etkilenebilir. Ayrıca bu tür şişlikler nadir de olsa, karın bölgesinde de görülebilir. Dolayısıyla bu tür sıkınıtıları yaşamamak için bir takım önlemlerin alınması gerekir.

Ayaş Şişkinliklerini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik sonrasında vücut toparlanmaya ihtiyaç duyar. Bu sebeple çok hareketli olup, yorulmak doğru bir davranış değildir. Çünkü zorlu bir serüvenden sonra vücut dinlenmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca kanepeye uzanıp, ayakları yüksek bir yastığın üzerine koymak da etkili önlemler arasında yer alır.

vücut şişliği

vücut şişliği

Arada bir bacaklara yapılacak masajlar da şişkinliğin önlenmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu masaj, çeşitli bitkisel yağlar yardımıyla da yapılabilir. Özellikle papatya ve lavanta yağı, bacak rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle bilinir.

Bitki çayları ise, aşırı tüketilmediği sürece şişlikler üzerinde etkilidir. Özellikle karahindiba çayı, ödemlerin atılması konusunda iyi bir yardımcıdır. Fakat emzirme döneminde bu tür çayların tüketimi konusunda doktordan onay alınması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir