Hobilerin İş Dünyasındaki Etkileri

İş dünyasında, özellikle CV yazarken yıllardan beri can çekişilen bir soru olan hobileriniz kısmı her çalışanı zorlayan bir başlık olmuştur. Kitap okumak, film izlemek ve sinemaya gitmek üçlüsü pek çok iş başvurusunun o kadar klasik bir cevabı haline gelmişti ki, birkaç yıl öncesine kadar bu kısımdaki yanıtlara bakılmazdı bile.

fotoğraf çekmek

fotoğraf çekmek

Günümüzde ise, hobiler artık seçim kriteri oluyor. Çünkü seçilen hobiler aslında kişinin karakter özelliklerinin bir yansıması olmakta. Hobi edinmek kişilerin günlük sorumluluklarının yanı sıra kendilerini geliştirmeye ve farklı alanlarda tecrübelerini arttırmaya çalıştıklarının göstergesidir.

enstrüman çalmak

İş Hayatında Hobilerin Etkisi

Günlük rutinlerinden zaman ayırarak yeni şeyler keşfetmeye açık bireyler, şirketlerin özellikle genç çalışanlarda aradığı bir özellik olduğundan, iş bulma kriterleri arasında önemli bir yeri oluyor. Bunun yanı sıra, örneğin takım oyunları veya organizasyonlarını hobileri arasında gösterebilen bir çalışan adayı, takım çalışma tecrübesine ve akıl yapısına yatkın olduğunu aynı zamanda da eğlenmeye de zaman ayırabildiği için psikolojik olarak da sağlam bir birey olduğunu CV sinde kolayca belirtmiş olur. Ancak, buradaki önemli bir ayrıntı olarak hobiler konusunda abartılı davranmamak ve yanlış hobiler yazmamak da çok önemli zira bu iş görüşmesinde tercih edilmemeye kadar gidebilecek bir hata olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir