Hemoroidin Oluşum Nedenleri

Hemoroid halk arasında adı mayasıl olup anüs bölgesindeki toplardamarın yüksek basınç nedeni ile genişlemesi sonucu dışarıya çıkması durumudur. Dışarıya çıkan damarlar zamanla kaşıntıya ve ağrıya neden olur. Hemoroidin olduğu bölge tahriş olacağı için kanamalar görülür. Yaygın görülmekle birlikte çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

basur

basur

Hemoroid Belirtileri ve Tedavisi

Basur ya da diğer adıyla hemoroidin çok farklı nedenleri olabilir. Kabızlık veya uzun süre ıkınma durumu yaşayan kişiler sıklıkla mayasıldan şikayetçi olur. Lifli yiyeceklerin az tüketilmesi, sıvı tüketiminin az olması durumunda da basur problemleri ortaya çıkar. Kabızlığı önlemek için sıvı tüketimini artırmalı ve sebze ile meyveye ağırlık vermelisiniz.

Hemoroidin nedenlerinden bir tanesi de kilo sorunudur. Aşırı kilolu kişilerde anüse yakın olan damarlarda daha fazla basınç olacağı için zamanla basur problemleri ortaya çıkar.

hemoroid

hemoroid

Hamile bayanlarda da sık sık basur sorunları görülür. Gebe kadınlarda özellikle pelvik damarlar üzerindeki basınç arttığı için hemoroid sorunları hamilelikte sıklıkla görülü.

İshal durumları da basura neden olur. İshal anında sık dışkı geçişi anüs bölgesinde tahrişe sebep olur. Basur günlük hayatı olumsuz etkiler. Basur farklı yöntemlerle tedavi edilir. Rektal muayene ile tanı koyulur. Anoskopi ise tanıdan sonra yapılır. Çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan tedavisi gerçekleştirilir. Tekrarlamaması için gıdalarınıza dikkat etmeli ve sıvı tüketimini artırmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir