Hangi Hayvanlar Evcilleştirilebilir?

Hayvanlar, avlanma ve daha bir çok konuda insanların işine yaramıştır. Eski çağlardan beri bazı amaçlarla da kullanılan hayvanlar, evcil hâle de getirilebilir. Evcil hayvan durumuna getirilen hayvanlardan en bilineni ise köpeklerdir. Evcilleştirilebilen ilk hayvanlardan olan köpek, insanlara daha bağlı ve uysal olabilmektedir. Zamanla insanlara alışan köpekler, en kolay evcilleştirilen hayvanlar arasında da yer almaktadır. Evcilleştirme bakımından uygun olan bir diğer hayvan da hamsterdir. Yeri geldiğinde kafeste de yaşayabilen bu havyanlar, iyi bir arkadaşta olabilmektedir. İnsanların eliyle beslediği bu tarz hayvanlar evcilleştirilme durumunda ise ev tarzı alanlarda yaşamaktadır.

Hangi Hayvanlar Evcilleştirilebilir

Evcilleştirilen Hayvanların Özellikleri

Doğada kendi yetişen ve kendini besleyen havyanlar vahşi canlılar denir. Bu hayvanların yanı sıra aynı zamanda insan eliyle beslenen evcil hayvanlarda vardır. İnsanların bakımına ihtiyaç duyan bu tür havyanlar ev ortamlarında yaşarlar . Sonradan evcilleştirilen bu hayvanlar insanlara yoldaşlık eder ve arkadaş olurlar. Gerektiğinde kafeste de kalan evcil hayvanlar, özellikleri bakımından da faydalıdır. Sizi dinlemesi özellikle en bilinen faydaları arasındadır. Bununla birlikte sorumluluk bilincini de kazandıran evcil hayvanların daha bir çok faydalı özelliği bulunmaktadır. Bu hayvanların özellikleri ise şu şekildedir;

  • Sizinle arkadaş olurlar
  • Size karşılıksız ilgi gösterirler
  • Sizi korurlar
  • Sizi dinlemeyi severler
  • Sorumluluk bilincini artırırlar
  • Sahiplenme duygusu yaşatırlar
  • Alerji sıkıntısı yaşatmaz
  • Evcil Hayvanların Bakımı

Evcil hayvanlar, eski çağlardan bu yana insanlara pek çok fayda sağlamış ve yoldaşlık etmiştir. İnsanların derdini dinlemeleri ise en belirgin özelliklerinden biridir. Evcil hayvanların insanlara sağladığı en bilinen bir diğer özelliği ise ilgi göstermeleridir. Bu tarz özellikleri hayvanlara kazandıran ise insanlardır. İnsanların evcilleştirdiği bu hayvanların grubunda ise kuş, civciv, at ve kanatlı canlılar yer almaktadır. Bununla birlikte kedi, köpek ve tavşan da evcil hayvanlar grubundadır. İnsanlar tarafından eğitilen ve evcil duruma getirilen bu hayvanlar bir süre sonra sahiplerine sevgi gösterirler. İnsanlara sevgi ve sahiplenme duygusunu kazandıran evcil hayvanlar, korumayı da bilirler. Eski zamanlardan bu yana insanların evcilleştirdiği bu hayvanlar, bakım olarak ise sahiplerine muhtaçtırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir