Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Ülkemizde çoğu kişinin merakla araştırdığı bir konu olan kredi notu ne zaman güncellenir sorusunu sizler için açıklamak istedik. Kredi notu bireyin veya bir şirketin daha önceden banka üzerinden yaptığı kredi işlemleri ile ilişkili olarak finansal geçmişinin hesaplandığı puan sistemidir. Bu hesaplamayı ülkemizde Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan findeks yapmaktadır. Bu hesaplamalara bağlı kalınarak bankalar üzerinden kredi veya kredi kartı başvurusu yapılmaktadır. Kredi puanınızın yüksek veya düşük olmasına bağlı olarak başvurunuz sonuçlanır.

Kredi notu ne zaman güncellenir buna bakalım. Kredi notu düşük olan kişiler kredi notunu yükseltmek için çeşitli yollar aramaktadır. Peki kredi notunun güncellenmesi için belirtilen bir süre var mıdır? Çoğu kişinin bildiğinin aksine kredi notunun 3 veya 5 yıl içinde yenilenmesi veya sıfırlanması söz konusu değildir. Açıklamasını yaptığımız kredi notu kişinin finansal geçmişini ele aldığı için silinmesi veya yenilenmesi gibi bir durum bulunmaz. Kişilerin geçmişten bu güne kadar bankalar üzerinden gerçekleştirmiş olduğu işlemler üzerine hesaplanır. Kredi notu düşük olan kişilerin puanlarını yükseltebilmesi için ilişkili olduğu banka ile yeniden işlem yapması ve bu işlemleri aksatmadan düzenli olarak yapması gerekir.

Kredi notu ne zaman güncellenir sorusuna yanıt olarak, değişkenlik gösterdiğini ancak bir ödeme döneminden diğer ödeme dönemine kadar olan süreden biraz daha az olduğunu söyleyebiliriz. Net bir şekilde açıklamak gerekirse bir aydan az bir sürede ayda bir kez yenilenir. İşlemlerin doğrultusunda kredi notunun ne kadar yükseleceği ise banka ile yapılan çalışmaların ne kadar olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kredi puanının güncellenmesi süresi bir krediyi kapatıp farklı bir bankadan kredi çekmek isteyen kişiler için daha da zordur. Bunun sebebi ise yeni işlem yapacağınız bankanın kapatmış olduğunuz krediyi hemen görmeyip kredi başvurunuza red vermesidir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı takdirde kredi kapattığınız bankadan gerekli belgeleri temin ederek işlem yapmak istediğiniz bankaya iletmenizdir.

Kredi notu için af çıkma durumunu merak eden kişiler için şunları söyleyebiliriz. Kredi puanı özel bir kuruluş ile hesaplandığından ötürü af çıkma olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. Diğer bir yandan baktığımız zaman da finansal kuruluşlar kendi verilerine göre de işlem yaptıkları için af çıksa dahi pek bir etki sağlamayacaktır. Şayet finansal kurumlardan talep edildiğin takdirde kredi puanı değerlendirme ölçütü esnetilebilir ve bu şekilde kredi notu yükseltilebilir.

Son olarak eklemek gerekirse, kişilerin kredi notunun güncellenmesini veya af çıkmasını beklemesi hiçbir katkı sağlamayacaktır. Kredi botunu yükseltmek isteyen kişiler için verilebilecek en iyi tavsiye çalışmış olduğu banka ile tekrar işlemlere başlayarak çalışma gerçekleştirmesidir. Bankaların kendi puanlama verileri olduğu için bankalar ile tekrar düzenli bir çalışma başlatmak kişinin yararına olacaktır. Bu sayede kredi notunda yükselme görülebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir