Astroloji Nedir?

Astroloji günümüzde pek çok kişinin ilgi alanına girmektedir. Astrolojinin tanımı çok fazla bilinmese de astroloji nedir diye pek çok kişi tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Astroloji kelimesinin anlamı yıldız falcılığı olarak söylenebilir. Temelinde Astrologia kelimesinden gelir ve Türk Dil Kurumu tarafından yıldız falcılığı şeklinde çevrilir.

Astroloji; insan hayatının şekillenmesi üzerinde göksel cisimlerin etkisidir. Gök cisimlerinin hareketlerinin ve pozisyonlarının insanların hayatlarında değişimlere neden olduğu düşünülür. Tüm bunların ise genel tanımına astroloji adı verilir. Gök cisimlerinin hareketlerinin yorumlanması ise astrologlar tarafından yapılır ve varsayımlar ortaya atılır.

Astrolojinin Çeşitleri

Astroloji günümüzde çok fazla kullanılır. Pek çok kişinin ilgi alanına giren astrolojinin çeşitleri de bulunur. Astroloji değişik kültürlerde sürekli olarak farklı şekillerde ortaya çıkarılmıştır. İlk astroloji çeşidi Babil astrolojisidir. Günümüzde en çok bilinen ve insanların ilgi duydukları 12 burcun temeli bu dönemde atılmıştır. Hava durumu, doğal afetler ve daha pek çok şeyin gökten etkilendiği bu dönemde düşünülür ve bu inanç ile hareket edilir.

Astroloji çeşitlerinden bir diğeri ise Helenistik astrolojisidir. Günümüze kadar gelmiştir ve günümüzde bile en fazla bu astroloji türü kullanılmaktadır. Kişinin doğum tarihi, yer veri saatinin kişisel özellikleri ve yaşantısı üzerinde etkisi olduğu düşünülür. Doğum haritası yöntemi kullanılır.

Burçlar

Günümüzde en çok ilgi geçen astrolojik unsurlar burçlardır. Burçlar 12 tane olarak kabul edilir ve bunlar; 21 Mart ve 20 Nisan tarihleri arasındaki Koç Burcu, 21 Nisan ve 21 Mayıs tarihleri arasındaki Boğa Burcu, 22 Mayıs ve 21 Haziran tarihleri arasındaki İkizler Burcu, 22 Haziran ve 22 Temmuz tarihleri arasındaki Yengeç Burcu, 23 Temmuz ve 23 Ağustos tarihleri arasındaki Aslan Burcu, 24 Ağustos ve 22 Eylül tarihleri arasındaki Başak Burcu, 23 Eylül ve 23 Ekim tarihleri arasındaki Terazi Burcu, 24 Ekim ve 22 Kasım tarihleri arasındaki Akrep Burcu, 23 Kasım ve 21 Aralık tarihleri arasındaki Yay Burcu, 22 Aralık ve 20 Ocak tarihleri arasındaki Oğlak Burcu, 21 Ocak ve 18 Şubat tarihleri arasındaki Kova Burcu ve 19 Şubat ve 20 Mart tarihleri arasındaki Balık burcudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir