Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Hamilelik döneminde karında, kalçada, basende, göğüs ve bacaklarda çatlak oluşumu sık rastlanan bir durumdur. Özellikle gebelik sürecinde aşırı kilo alan bayanlarda daha derin çatlaklar meydana gelebiliyor. Bunun yanı sıra az su tüketmek, vücudun nemsiz kalması, tuz tüketimine bağlı olarak ödemlerin oluşması ve daha birçok sebep çatlakların oluşmasına sebep olabilmektedir.

çatlak

çatlak

Ciltte oluşan gerilmeler ve cildin nemsiz kalması sonucunda oluşan çatlakların önüne geçmek için bol su tüketmek, egzersiz yapmak, cildi nemli tutmak ve aşırı kilo alımından kaçınmak gerekir. Çatlak oluşumu engellemek için doktorunuzun da önereceği krem kullanıma yer verebilirsiniz. Gebelik durumunda kullanılan her kreme dikkat etmek gerekiyor. Deri altından kana karışan kimyasallar bebeğe kadar ulaşabiliyor. Bu sebep ile mutlaka hekiminize danışmanız önerilir. Bunun yanı sıra bitkisel yağ ve kürlere de yer verebilirsiniz.

gebelikte çatlak

gebelikte çatlak

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek İçin Bitkisel Kürler

Hamilelikte çatlak oluşumunu engellemek için bitkisel yağ ve kürlere yer açmanız mümkün. Çatlak oluşumunun önüne geçmek için 4.aydan itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. Jojoba yağı ve kakao yağlarını bacak, basen, göğüs bölgelerinin nemlenmesinde kullanabilirsiniz. Ayrıca elma yağı ve badem yağını aynı ölçüde bir kapta karıştırarak karın, basen, kalça, bacak, göğüs, kollarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kısa sürede emilecek olan yağ kürü çatlak oluşumunun da önüne geçecektir. Bunun yanı sıra bitkisel yağ kullanımı yaşanması muhtemel olan kaşıntının da önüne geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir