Hamilelik Döneminde Spor Yapmak Size Ne Gibi Yararlar Sağlar

Hamilelik döneminde spor yapılması anne adaylarının daha sağlıklı bir doğum süreci yaşamasını sağlar. Bu dönemde yapılabilecek en iyi spor egzersizleri arasında ise kegel egzersizi yer alıyor. Kegel egzersizi yapıldığı zaman kendinize büyük bir yarar sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda karnınızdaki bebeğinize de büyük bir yarar sağlamış olursunuz. Kegel egzersizi idrar kaçırma ve hemoroit gibi rahatsızlıkların da önlenmesini sağlar.

hamilelikte spor

hamilelikte spor

Hamilelikte spor yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kendinizi fazla zorlamamanız olmalıdır. Yüzme yoga ve fitness egzersizleri hamilelik döneminde yapmanız gereken aktiviteler olabilir. Yürüyüş yapacağınız zamanlarda ise mutlaka yürüyüşe uygun bir spor ayakkabı seçmeniz gerekiyor.

Zorlayıcı Spor Aktivitelerinden Uzaklaşın

Yoga, günümüzde zihinsel ve bedensel rahatlık arayışı içerisinde olan insanların tercih ettikleri bir spor olarak görülüyor. Zihninizi rahatlatabileceğiniz yoga aktiviteleri sayesinde aynı zamanda doğru nefes alma tekniğini de öğrenmiş olursunuz. Doğru nefes alım tekniğini öğrenmeniz doğum anında da daha rahat bir süreç yaşamanızı sağlar.

spor

spor

Spor yapmak hamile dönemindeyken karnınızdaki bebeğinizin gelişimine de katkı sağlayacaktır. Ağır egzersizlerden spor dallarından uzak durduğunuz sürece karnınızdaki bebek ve kendiniz adına herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

Hamilelik süresi boyunca orta tempoda yürüyüş yapmanız, daha rahat nefes alabilmeniz ve bebeğinizin de daha rahat bir nefes alabilmesi adına önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir