Evcil Hayvanlara Nasıl Bakılır?

Sorumluluk

Evcil hayvanlara bizlerden daha çok sorumluluklarımız bakar. Bir hayvanı sahiplenmek sevgi ve vicdan isteyen bir iştir ve en önemli gereksinimi sorumluluk sahibi olmaktır. Nasıl ki kendimize vakit ayırıyorsak aynı öz veriyi onlara da göstermeliyiz. Hayat hayvanlar ile var olur.
Evcil Hayvanlara Nasıl Bakılır?

Hayatı onlara göre ayarlamak

Çalışan ya da çalışmayan birey olabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız ve bir köpeğiniz varsa sabah işe gitmeden önce küçük dostunuzu tuvaletini yapması için yürüyüşe çıkarmanız gerekmektedir. Aynı şekilde akşam işten eve geldiğinizde de sizi hadi beni gezdir diyen o sevimli köpeğiniz kapıda bekliyor olacaktır. Eğer bu alışkanlığı edinmezseniz, köpeğiniz evdeyse evinizi ya da bahçenizde ise bahçenizi pisleyecektir ve bu durum hiç istemeyeceğiniz bir durumdur. Sabah ve akşam yürüyüş rutinlerini hayatınıza oturtturduğunuz zaman size de iyi geldiğini göreceksiniz. Bir düşünün sabah uyanıp kahvenizi içmişsiniz ve köpeğinizi gezdirmeye çıkmışsınız, temiz havada sağlıklı bir yürüyüş… Akşam yine aynı şekilde size meditasyon gibi gelecektir. Bu güzelliklerin yanı sıra köpeğinizin parkta arkadaş edindiğini görmek de size dünyaları verir.

Yemek düzeni

Siz yemek yerken sizin yemeğinize saldırmasını istemiyorsanız eğer kendinizden önce köpeğinizin ya da kedinizin yemeğini yedirmeniz gerekir. Katı gıda verdiğiniz kadar sıvı gıda vermeye de özen gösterin ki evcil hayvanınızın bağırsakları zarar görmesin. Yeme düzeni hakkında evcil dostunuzun veterinerinden de yardım alabilir ya da internetten araştırma yapabilirsiniz. Ancak internetteki her bilginin her evcil dostlar için geçerli olmadığını, dokunabileceğini unutmamak gerekir.

Doğru veteriner seçimi

Evcil hayvanınızın sürekli gözüktüğü bir veterinerinin olması çok önemli bir husustur. Veterinere sizin güvendiğiniz kadar, minik dostunuzun da güvenmesi bir o kadar önemlidir. Siz veterinerinizi çok sevebilirsiniz, güvenebilirsiniz ancak küçük dostunuzla veterinerinizin arası eğer iyi değilse bunu doktorunuza söyleyerek lütfen veterinerinizi değiştirin ve evcil dostunuzu daha fazla üzmeyin, gerilmesine sebep olmayın. Sizden daha çok onun sevmesi önemlidir çünkü unutmayın veterinerler bizlerin değil hayatımızı adadığımız minik dostlarımızın doktorlarıdır.

Temizlik

Her evcil hayvanlı evin derdi eve saçılmış tüylerdir. Etrafta tüy görüp sinirlenirseniz eğer lütfen bu siniriniz minik dostunuza değil kendinize olsun. Evcil hayvanların bakımlarını ve temizliğini düzgün yaptığınız zaman etrafta tüy görme ihtimaliniz daha da azalacaktır. Sabah ve akşam düzenli tarayarak tüy dökülmesini engelleyebilirsiniz. Mevsimsel geçişlerde doğal olarak evcil dostlarımız oldukça tüy dökerler bundan çok rahatsız olursanız eğer veterinerinizden minik dostunuzu tıraş etmesini isteyebilirsiniz. Ancak çok tüylü hayvanların tıraş edildikten sonra kendilerine alışamayıp o hallerinden utandıklarını ve de psikolojilerinin bozulduğunu da unutmamak gerekir. Bununla ilgili veterinerinizle konuşmanız daha sağlıklı ve bilgili olacaktır.

Evdeki eşyalar ve minik dostlarımız

Evdeki koltuklarınız deri ise öncelikle değiştirmenizi tavsiye ederiz çünkü deri koltuklar evcil hayvanlar için pek iç açıcı olmayabilir. Koltuklarınıza ve perdelerinize zarar vermelerini önlemek için tırnaklarını düzenli kesmeniz veya kestirmeniz eşyalarınızı korumada işe yarayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir