Ege Bölgesinde Hangi Doğal Afetlere Sık Olarak Rastlanmaktadır?

Ege Bölgesi Anadolu’nun en fazla doğal afet barındıran bölgelerinin arasında yer almaktadır. Birden fazla doğal afet oluşma durumu ile çoklu afet bölgeleri arasında yer alır. Özellikle deprem bakımından çok fazla risk taşıyan Ege Bölgesi’nde son yıllarda çığ olayının da meydana geldiğini gözlemlemişlerdir. Bunların yanında yer yer su baskınlarına neden olan yoğun yağışlar da görülmektedir. Ege Bölgesi’nin en fazla afet gören ili İzmir olarak belirlenmiştir.

Bu nedenlerden dolayı Ege Bölgesi’nde en fazla Can kaybını ve mal kaybını İzmir ve çevre iller vermektedir. Son 100 yıl içerisinde İzmir’de en küçüğü 5.8 büyüklüğünde en büyüğü 6.6 büyüklüğünde 11 tane deprem meydana gelmiştir. Bu depremler bölgede can ve mal kayıplarına yol açmıştır.

Ege Bölgesi’ndeki Doğal Afetler Nelerdir?

Ege bölgesine en çok zararı depremler vermektedir. Bunların ardından fazla yağışların getirdiği su baskınları yer alıyor. Depremler ve yağışların getirdiği doğal afetlerin peşinden çığ ve kaya düşmeleri de bölgeyi olumsuz anlamda etkilemektedir. İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Muğla Balıkesir, Çanakkale ve uşak illerinde yoğun olarak depremler meydana gelmektedir. Bu depremlerin sonucunda yeterince güçlendirilmiş yapıların yıkıldığı açık bir şekilde görülmektedir. Bu yıkıntıların getirdiği can kayıpları da afet sonuçları arasında yer almaktadır.

Ege Bölgesi’nde Deprem

Anadolu’yu boydan boya esir alan depremler Ege Bölgesi’nde de kendisini çok rahat bir şekilde ve etkili olarak hissettirmektedir. Zaman zaman yıkıcı olmasa da korkutan depremler meydana gelmektedir. Son 100 yıl içerisinde Ege Bölgesi’nde irili ufaklı onlarca deprem meydana gelmiştir. Bu depremlerin sonucunda dayanıksız yapılar yıkılmıştır. Ege Bölgesi’nde en fazla depremin görüldüğü il olarak belirlenen İzmir ve çevresindeki illerdir. Genel kültür açısından yeni bir bilgi olarak bilinmesi gereken İzmir il merkezinin özellikle kuzeyi ve doğusu deprem açısından bölge halkına büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Balıkesir, Muğla, Aydın Manisa, Denizli ve İzmir 1. Dereceden tehlikeli depremler bölgesinde yer almaktadırlar. Kayaç yönünden güçlü olmayan bu illerin arazileri en küçük sarsıntıda bile il merkezlerini sallaya bilmektedirler.

Ege Bölgesi’nde Çığ Düşmesi

Ege Bölgesi’nde deprem görüldüğü gibi görülmese de çığ düşmesi de meydana gelmektedir. Ege Bölgesi’nde 1. Derece deprem kuşağında olan illerin kırsal kesimlerinde çığ düşmesi meydana gelmektedir. Özellikle Denizli’de görülen çığ düşmesi Ege Bölgesi’ndeki Doğal afetlere yeni bir afet daha eklemiştir.

Ege Bölgesi’nde Su Baskınları

Özellikle Manisa ve ilçelerinde görülen su baskınları Ahmetli, Alaşehir, Akhisar ilçelerinin büyük oranda etkilemektedir. Bölgede Denizli’den sonra en fazla su baskınının görüldüğü il merkezi İzmir olarak gözlemlenmiştir. Bölgede Denizli’den sonra İzmir’in kuzey batı kıyıları en fazla su baskınının yaşandığı belirlenmiştir. Bu bölgelerin ardından Çanakkale Ayvacık’ta ilçe merkezinin yakınlarında uzun soluklu kaya düşmeleri meydana gelmektedir. Bu tür küçük çaplı doğal afetler bölge halkının yaşamını zorlaştırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir