Eski Filmler Yüksek Çözünürlüğe Nasıl Dönüştürülüyor?

Yüksek çözünürlüğe sahip ekranların gelmesiyle, insanlar yeni bir görsel sunum düzeyine alıştı. Ne yazık ki eski bir videoyu yeni bir yüksek çözünürlüklü televizyonda izlediğinizde eskiden fark etmediğiniz şeyler, şimdi gözünüze korkunç derecede kötü gözüküyor. Şimdi,  bu eski kaynakların yüksek tanımlamaya dönüştürülmesi için yeterli teknoloji var, ancak, eski ev videolarını ve kaydedilmiş filmleri kendinizin dönüştürmesi neredeyse imkânsızdır.

eski filmler

eski filmler

Eski Filmler Nasıl Yenileniyor?

VHS kaset, Laserdisc veya DVD biçiminde olsun filmleri, çağın makinelerinde oynatmak için orijinal kalitelerinden önemli ölçüde farklılaştırılabilir. Profesyonel filmleri çekerken kullanılan optikler onlarca yıldır son derece gelişti ve kullanılan film o kadar çok bilgiyi ele geçirdi ki, 1950’lerden 1960’lara kadar olan eski filmler bile aslında büyük bir tanımla çekildi. Daha sonra zamanın medyasına uymak için sıkıştırıldılar, bu tanımın çoğunu süreçte kaybediyorlardı.

film şeridi

film şeridi

Ancak orijinal film, çoğu durumda filmleri çeken stüdyoların elinde tutuluyor. Bu stüdyolar o orijinal filmlerine geri dönebilir ve yüksek çözünürlük kalitesini destekleyen bir ortama koyabilir ve de filmlerini yeniden düzenleyebilir. Bu filmler, daha sonra, yaklaşık altmış yıl önce çekildiğinde bile, insanların yüksek çözünürlüklü televizyonlardan beklemek için geldikleri netlik özellikleri ve canlı renklere sahip olabiliyor.

Ne yazık ki, 1920’lerde, 1930’larda ve 1940’larda çekilen filmler teknik kalitede aynı seviyede değildir ve bu filmler biraz daha ayrıntılı olarak yeniden canlandırılabilirlerse de yüksek tanımlı seviyelere ulaşma potansiyeline sahip değiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir