Hamilelik Döneminde Magnezyum Eksikliğine Dikkat

Hamilelik döneminde kadınların en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden bir tanesi de magnezyumdur. Normalde bir insanın belli miktarda magnezyum alması şarttır. Özellikle de hamilelik döneminde magnezyum ihtiyacı daha da artar. Kemik sağlığında önemli bir yere sahip olan bu mineral kalsiyum ile birlikte çalışır. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için magnezyum alımının önemine değindik, mutlaka okumalısınız.

gebelik

gebelik

Sinir sisteminin için gerekli olan magnezyum minerali özellikle hamilelik döneminde daha da gerekli hale geliyor. Bir anne adayı eğer yeterli düzeyde magnezyum almazsa gebelik zehirlenmesi, erken veya ölü doğum gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca magnezyum bebeğin kemik ve diş gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Ne Kadar Magnezyum Alınmalı?

Eğer 18 yaştan daha küçük anne adayı ise en az günde 400 mg magnezyum alması şarttır. 18 ve üzeri yaş guruplarında ki anne adayları ise günde 350 mg kadar magnezyum almalıdır. Yine 30 üzeri yaş grubundaki anne adayları günlük 360 mg magnezyum tüketmelidir. Doğumdan sonra anne adayları özellikle 18 yaş üzerindekiler en az 310 mg magnezyum tüketmelidir.

hamilelik

hamilelik

Hangi Besinlerde Magnezyum Var?

Patlıcan, bezelye, dereotu, fasülye, pekmez, badem, yulaf, fıstık ve buz gibi besinlerde magnezyum bolca bulunur. Eğer gebelik döneminde iseniz her gün bir şişe soda tüketebilirsiniz. Bu sayede magnezyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ama doktorunuzdan danışmakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir