D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D vitamini diğer vitaminlere oranla besinlerde az miktarda bulunur. Çoğu miktarı güneşten alınır. Vücudun sağlıklı ve dinç kalabilmesi için özellikle D vitaminine duyduğu ihtiyaç yüksek oranda. Balık, yumurta ve özellikle et gibi besinlerde az miktarda da olsa D vitamini bulunur. Pankreas kanseri nedenlerinden biri de yetersiz D vitamini.

d-vitamini

d-vitamini

D Vitamini Eksikliği ve Nedenleri?

Güneş enerjisinden de doğru şekilde ve doğru saatlerde yararlanılması gerekli. Güneş koruyucu krem kullanmadan güneşte 15 ile 20 dakika durmanız yeterli. Kireçlenme ve enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç eksikliği D vitamini az alındığında oluyor. Karaciğer hastalıklarında özellikle D vitamini gereklidir.

peynir

peynir

Ms hastalığı özellikle D vitamini eksikliğinde ortaya çıkıyor. Sağlıklı bir kemik yapısı için mutlaka gerekli bir vitamindir. Balık yağı ve kapsülleri ile kendinize bir program yapabilirsiniz. Tereyağı, peynir ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur. D vitamini eksikliği ilk olarak kemiklerde görülür. Sağlıklı bir beden gelişimi için özellikle belirli miktarda güneş enerjisinden yararlanılması gerekli.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir