Beylerin Dikkatine – Prostat Hastalıkları

 

Böyle bir başlıktan sonra beylerin dikkatlice okuması gerekiyor. Prostat, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alan, idrar borusunu saran, üreme sürecinde önemli rolü olan bir salgı bezi. Prostat bezi hastalıkları erkeklerin yaşam kalitelerini ciddi şekilde etkiliyor. Bu sorunlar yaşa göre farklılıklar gösteriyor.

prostat kanseri

prostat kanseri

Genç yaşlarda iltihaplanmalar sıklıkla görülürken ilerleyen yaşlarda iyi huylu büyümeler ya da kanser karşımıza çıkıyor. İdrar yollarının herhangi bir seviyesindeki enfeksiyon, prostat iltihabına yol açıyor. Bunun sonucunda ateş, karın altı bölgesinde ağrı, sık ve ağrılı idrar yapma, halsizlik belirtileri görülüyor. Asıl önemli olan salgı bezi antibiyotiklerin zor ulaştığı bir bölgede olduğu için etkili ve uygun bir ilacı yeterli süre kullanmak gerekiyor.

Belirtiler Dikkat

İyi huylu prostat büyümesi belli bir yaştan sonra bütün erkeklerde beklenen bir durum. Önemli olan belirli bir boyutun üstüne çıkması ve şikayetlere yol açması. Sık sık idrara çıkma, gece tuvalete kalkma, idrar tutmada güçlük, idrar yapmada zorlanma, idrar kesesini tam boşaltamama  hissi gibi şikayetler prostat büyümesinin belirtileridir. Prostat kanseri de başta bu belirtiler taşır ve başta belirti vermeyebilir.

prostat ameliyatı

prostat ameliyatı

Bu yüzden şikayeti olsun veya olmasın, 45 yaşından itibaren her erkek yılda en az bir kez prostat kontrolünden geçmelidir. Erken tanı için PSA testi yaptırmak bir çözümdür. Tıbbın çok ilerlediği günümüzde prostatın yol açacağı bütün hastalıklar neredeyse tamamen tedavi edilebilir hale gelmiştir. Bu yüzden erken tanı çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir