Modada Seksenlere Yolculuk

Modanın başkenti olan bilinen Paris Moda Haftası olsun ya da diğer ünlü kentlerde düzenlenen moda etkinliklerinde olsun göze çarpan ortak bir özellik var. Genellikle sonbahar mevsiminde yapılan bu haftalarda bir sonraki sezonun koleksiyonları sergilenir. Bu yıl yapılan 2015-2016 kış defilelerinde görülen ortak özellik ise seksenli yıllara dönüşün başlaması.

palto

palto

Modada siyah ve beyaz renkler, punk öğeler, folklorik ve askeri tarzlar bu kışın modasını oluşturuyor. Kadife kumaşlar ve derin yırtmaçlar da bu dönem modanın habercisi olarak kıyafetleri süslüyorlar. Sezon kesinlikle seksenli yılların görüntülerini hatırlatıyor. Kış defilelerinde görülen başka bir ayrıntı Amerikan denizcilerinin kruvaze metal düğmeli kabanlarından ilham alan trend. Bu akım ceket boylarından paltolara kadar kendini kışlık üst giyim çeşitlerinde gösteriyor.

Paltolar Çıktı

Tasarımcılar Eskimo kültüründen etkilendikleri paltoları sandıklardan çıkarıyorlar. Kadifeler de bu kış bolca gözükecek ve bu kumaş yerlere kadar uzanan eteklerde sık sık kullanılacak. Altın süsleme, apolet, uzun siyah pelerin ve püskül gibi detaylar askeri tarzın habercisi olarak kıyafetleri süsleyecek.

paltolar

paltolar

Tümden deriyle kaplanmış siluetler, yırtık çorapla beraber mini etek kombinleri, yırtmaçlı pantolonlar, aksesuar olarak zincir ve metal malzemeler ise yetmişler ve seksenlerin punk sahnelerini hatırlatıyor. Vitrinlerde açık renk pastel tonlar göze çarpıyor. Deriden yama yapılmış grafik desenler tercih edilebilecek seçenekler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir