E-Devletten Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde resmi kurumlarla ilgili hemen her işlemi e-devlet üzerinden yapmaktayız. Sitesi olan www.turkiye.gov.tr ‘a girerek devlet işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Peki bu sistemi kullanmak adım adım nasıldır? Şimdi buna değinelim.

İnternet tarayıcınızdan www.turkiye.gov.tr adresine girdiğinizde T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapacaksınız. Şayet e-devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT’ye başvurarak geçici bir şifre alabilirsiniz. Bu şifreyi 24 saat içerisinde belirleyeceğiniz başka bir şifre ile değiştirmeniz gerekiyor.

e devlet

e devlet

Bu şifre ile devlet işlemleri yapılacağından hiç kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. Şifreniz ile e-devlet sayfasından TC kimlik ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.  Anasayfada sol üst köşede kırmızı bir yazı görülecektir. “E-Hizmetler”e tıklayarak e-devlet üzerinden işlem yapan pek çok kurumun sayfasına yönlenebilirsiniz. Açılacak listede kurumları alfabetik liste ile görebilir ve istediğiniz kuruma tıklayarak girebilirsiniz. Vergi borcu için “Gelir İdaresi Başkanlığı” başlığını tıklamalısınız.

e devlet işlemleri

e devlet işlemleri

Tüm Kurumları Tek Listede Görebilirsiniz

Kurumlar, alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Vergi borcunu öğrenmek için “Gelir İdaresi Başkanlığı” sekmesine tıklanması gerekir. Açılacak sayfada “sürekli ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan ya da tahakkuk ettiği halde vadesi gelmemiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair” kısmından bilgi edinmek mümkün olacaktır. Bu işlemleri sırası ile yaptığınız takdirde vergi borcu sorgulamanızı kolaylıkla yapabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir