Bebeğiniz Banyo Yapmaktan Hoşlanmıyor mu?

Bazı çocuklar banyo yapmak için can atarken, bazılarının kâbusudur banyo saatleri. Suya girdiği anda hatta bazen daha üzeri çıkarılırken kıyamet koparmaya başlarlar. Böyle anlarda siz de çocuğunuzla inatlaşıp o bağırdıkça siz de ona bağırıp ya da ısrarla küvetin içine sokmaya çalışırsanız bu tamamen ters tepecek ve çocuğunuz banyo yapmaktan iyice nefret edecektir.

bebek banyosu

bebek banyosu

Bebeğimin Banyoyu Sevmesi İçin Ne Yapabilirim?

Bebeğinizle banyo saatlerinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük ayrıntıya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Mesela bebeğiniz banyodan korkuyorsa onu hızla soyup küvetin içine sokmak yerine küvetinin içine en sevdiği oyuncakları atıp onlarla oynamasına izin verin. Böylece hem küvetin korkulacak bir şey olmadığını anlar hem de suya alışır.

yenidoğan banyo

yenidoğan banyo

Siz müdahale etmeyin onun kendi kendine oynamasına izin verin, sonra yavaş yavaş üzerini çıkarıp önce ayaklarını suya değdirin ardından kolları derken hissettirmeden onu suyun içine sokun. Tabi oyuncaklarının hala yanında olmasına da özen gösterin. Böylece kendini bir oyunun içinde hissedecek ve tehlikeli bir şey olmadığını anlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir