Beş Küçük Domuzdan Hangisi Katil?

Orijinal adı “Five Little Pigs” olan “Beş Küçük Domuz” polisiye romanlarda efsaneleşmiş Agatha Christie imzasını taşıyor.  Kitap, işleniş bakımından son ana kadar heyecanı yüksekte tutuyor. Katilin kim olduğunu anlamak bir hayli vakit alıyor. Konusu ise klasik polisiye romanlar arasından kendini sıyırıyor.

agatha christie

agatha christie

Kitabın Konusu

Olay, Carla Lemarchant adındaki genç hanımın işinde uzman bir detektif olan Hercule Poitrot’ a başvurmasıyla başlıyor. Carla’nın bu seçimi ise detektifin izlediği yöntemlerin farklı olması. Onun için psikoloji, tavır ve davranışlar bir olayı çözmek için ele tutulur kanıtlardan daha etkili. Carla’nın çözülmesini istediği olaysa 16 yıl önce gerçekleşmiş bir olay.

agatha christie

agatha christie

Haliyle elle tutulur kanıtlar namına hiçbir şeyin olmadığı, Detektif Poitrot’nun dişine göre bir iş. 16 yıl önce Carla’nın annesi ünlü bir ressam olan babasını öldürmekle suçlanır ve cezasını çekerken ölür. Fakat annesinin Carla’ya bıraktığı mektup kadının masum olduğunu söyler. Bu mektup, Carla’yı bu masumiyeti ispatlama yoluna iter. Detektifin işi kabul etmesiyle birlikte olay örgüsü başlar. Detektifin elindeyse kanıt olarak o güne şahit olmuş 5 tanıktan başka bir şey yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir