Pratik Bilgiler

Kadınlar mutfak işi mantık işidir derler. Yani yemek pişirirken de aklınızı kullanacaksınız.  Pratik olmak ise bütün işlerde geçerli. Mutfakta pratik ipuçlarını bilmek işlerinizi daha da kolaylaştırabilir.  Örneğin cevizin kabuğunu kolayca soymak için bir gece tuzlu suda bekletin. Böylece kolayca soyulabilirler. Tavada kızarttığınız ciğerin daha yumuşak olmasını istiyorsanız kızartma sırasında kullanacağınız una bir tatlı kaşığı karbonat atın. Meyvelerin arasına hangi tür olursa olsun bir iki yaprak koyarsanız buzdolabında daha uzun saklarsınız.

Pratik Bilgiler

PhotograpPratik Bilgilerhs for Food52

Çelik tencerelerinizi arada bir ısıtılmış sirke ile yıkayın ve bol su ile durulayın. Bir bez ile de kurularsanız pırıl pırıl olurlar. Hatta bazen bulaşık suyunuza bile bir kaşık sirke atın, bulaşıklarınız daha temiz yıkanırlar. Çorba ne kadar dikkat ederseniz edin taşabilir. Ama kaynarken içine iki üç parça buz atarsanız taşmasını önlemiş olursunuz. Fırında tavuk yaparken üzerine sürdüğünüz yağa biraz şeker yakın, tavuğunuz nar gibi kızaracaktır. Gene tereyağını kızartırken içine bir damla zeytinyağı koyarsanız yanmasını önlersiniz.

Mantar kapaklı şişelerinizi mutlaka yatay durumda saklayın. Kullanmadan önce mumlarınızı da iki saat kadar derin dondurucuda bekletirseniz daha uzun ömürlü olurlar. Bayat ekmekleri değerlendirmenin en iyi yolu blender kullanarak onları bir çeşit galeta ununa çevirmek ve köftelere katmaktır. Ya da sabah kahvaltılarında yumurtaya bulayıp az yağda kızartın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir