Ayak Kokusunu Önlemek için En İyi Yöntemler

Ayaklarda meydana gelen kokunun kaynağı “flora” adlı bakteridir. Örtü şeklinde yer alan bu bakteri örtüsünün dengesinin bozulması ayak kokusunun meydana gelmesine sebep olur. Ayaklardaki mikroorganizmalar hızlı bir şekilde çoğalarak kötü kokulara yol açar. Kötü kokuları engelleyebilmek için ise bazı yöntemler bulunuyor.

İlk olarak her gün aynı ayakkabıyı kullanmayarak bu işe başlayabilirsiniz. Arada bir giydiğiniz ayakkabıları değiştirin. Özellikle spor ayakkabılar giymeyi seviyorsanız pamuklu iç yüzeye sahip olan ayakkabılar seçmeye özen gösterin. Yıkanabilecek olan ayakkabılarınızı da iki, üç ayda bir yıkayın ve iyice kurumadan asla giymeyin.

ayak kokusu nedenleri

ayak kokusu nedenleri

Gün içerisinde giydiğiniz ayakkabılarınızın koku yapmaya başladığını düşünüyorsanız, ayakkabınızın havada bir ortamda kalarak havalanmasını sağlayın. Soğan, sarımsak, baharatlar ve kahve gibi gıdaların ise ayak kokusunu arttırdığını unutmayın.

Elma ve Sirke Karışımı

Ayakların terlemesini önleyecek olan pamuklu çorapları kullanarak da kokunun önüne geçebilirsiniz. Pamuksuz kumaştan üretilmekte olan çoraplar ayaklarınızın daha fazla terlemesine ve beraberinde ayak kokusunun meydana gelmesine yol açar.

Ayak kokusunun giderilmesi için içerisine ılık su damlatılan elma sirkesini de kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ve su ile yarattığınız karışım içerisinde ayaklarınızı kısa bir süre beklettikten sonra ayaklarınızdaki kokunun gitmesini sağlayabilirsiniz.

ayak kokusuna önlemler

ayak kokusuna önlemler

Ayrıca ayakkabı satın alırken güvenilir markaların kaliteli tasarımlarına yönelmeniz de gerekiyor. Güvenilmeyen markalardan alacağınız ayakkabıların malzemeleri de ayak kokusuna yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir