Varis Hakkında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Varis, en basit tanımı ile vücuttaki toplardamarların çapının genişlemesi ve damar duvarlarının yapısının deforme olması. Yani toplardamar genişliyor, bozuluyor ve alt ve üst bacak yüzey damarlarında hiçte hoşumuza gitmeyen kıvrımlı görüntüler oluşturuyor. Erken dönemde önlem alınması lazım olan varis için işte size dikkat etmeniz gereken 5 şey!

Varis için 5 Uyarı

1 –  Yüksek Topuklu Ayakkabılar: Yüksek topukluları seviyoruz, ancak varis oluşumuna uygun bir ortam hazırladığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Kısa topuklu ve spor ayakkabılar baldır kaslarının çalışmasına yardımcı olarak, dolaşımı hızlandırıyor.

yüksek topuklar

yüksek topuklar

2 – Çok Dar Kıyafetler: Sıkı streç taytlar, dar kotlar, vücudunuzu çok sıkan her tür kıyafet kan dolaşımını olumsuz etkiliyor ve varis oluşumunu hızlandırabiliyor.

3 – Fazla Kilolar: Bir dirhem et bin ayıp örtmüyor artık fazla kilolar varis dâhil her hasatlığın kilit noktası. Kilolarınız sınırı aşmış ise size özel bir diyet programı oluşturulması için bir uzman yardımı alabilirsiniz.

4 – Hareketsizlik: Aralıksız uzun saatler ayakta kalmak, aynı pozisyonda oturmak varisin en sevdiği hareketler. Bazı meslekler için zor olsa da bol bol hareket ederek, düzenli egzersizler yaparak kan dolaşımını aktive edebilirsiniz.

hareketsizlik

hareketsizlik

5 – Bronzlaşmak: Aşırı sıcak ve aşırı güneşlenmek damarları genişleteceği için varis oluşumuna uygun zemin hazırlayabiliyor. Eğer bir varis sorununuz varsa ılık-soğuk suyla ayaklarınızdan başlayarak yukarı doğru masaj geçici de olsa iyi gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir