Panoramik Fotoğraf nedir?

Cep telefonlarımızın kamera ayarlarının bir köşesinde bütün manzarayı fotoğraf karesine almak için bizi hazırda bekleyen panoramik fotoğrafın tarihi aslında 19. yüzyıla kadar dayanıyor. 360 derecelik dev panolara aktarılıp, özel bir mekanda, doğal ışık ve gaz lambalarıyla farklı aydınlatmalar yapılarak resimlere boyut kazandırılmasıyla yapılan panorama sanatından gelen panoramik fotoğraf, günümüzde çok daha farklı bir hal almış durumda.

panaromik

panaromik

Aslında panoramik fotoğraf nedir sorusunun çok kolay bir açıklaması da var: Fotoğrafları üst üste ya da yan yana birleştirerek daha geniş bir bakış açısı yaratmak. Bu geniş açının bize faydası ise hem daha fazla şeyi fotoğraf karesine sığdırabilmek hem de daha iyi bir gerçeklik duygusu yaşatması. Tabi bunlarla da sınırlı değil. Başlangıçta sanatsal olarak girmiş olan panoramik görüntüler, günümüzde çeşitli mühendislik alanlarında da kullanılmakta. Bunun en iyi örneği de yolumuzu kaybettiğimizde hemen yardımına koştuğumuz ‘’navigasyon’’.

Panoramik Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Her gün dünyada yaklaşık 375 milyar fotoğraf çekiliyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Eskiden bir lüks olan fotoğraf makineleri ve fotoğraf çekilmek şimdi akıllı telefonlarımızlar çocuklarımızın bile ellerinde dolanıyor.  Tabi daha iyi görüntüler elde etmek için birkaç küçük şeye dikkat etmekte de fayda var.

panaromik fotoğraf

panaromik fotoğraf

Zaten cep telefonları gibi fotoğraf çektiğiniz cihazın içinde hali hazırda panoramik görüntü oluşturabileceğiniz bir yazlımınız varsa işiniz daha kolay, yazılım size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Biraz kendiniz uğraşmak istiyorsanız ya da cihazınızda böyle bir yazılımınız yoksa fotoğrafları bilgisayarda birleştirmeden önce makinanızın ‘’auto’’ modunda olduğuna, ışığı arkanıza aldığınıza ve tripod kullanmaya mutlaka özen göstermeye çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir