Tüp Bebekte Düşük Riski Var mıdır?

Gebelik tüm kadınlar için anne olma yolunda geçilmesi gereken önemli bir süreçtir. Normal yolla hamile kalmış olan kadınlarda olduğu gibi tüp bebek yöntemi ile gerçekleşen gebeliklerde de gebelik riskleri vardır. Tüp bebekte düşük riski var mıdır? Gebeliğin erken aşamada sonlanması olarak tanımlayabileceğimiz düşük riski hem normal gebeliklerde hem de tüp bebek yöntemi ile gerçekleşen gebeliklerde oluşabilen bir durumdur. Ancak, tüp bebek yöntemi ile gerçekleşen gebeliklerde risk biraz daha yüksektir.

düşük riski

düşük riski

Tüp Bebekte Düşük Riski

Tüp bebek tedavisi, genel olarak normal yolla gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda yapılan bir tedavi yöntemidir. Evli çiftler, normal yolla gebeliğin gerçekleşmesini çok uzun zaman beklerler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ilerlemiş yaşına rağmen tüp bebek yöntemi ile gebe kalan ve anne olan kadınların sayısı bir hayli fazladır.

tüp bebek

tüp bebek

İlerleyen yaşla birlikte kadınlarda yumurta sayısı ve kalitesinde düşüş meydana gelir. Bu durum gebelikte de önemli bir risk olarak karşımıza çıkar. Bazen annenin yumurta kalitesi ve yaşı nedeniyle gebelik düşükle sonuçlanabilir. Bunun dışında embriyoya ait bazı sorunlar da gebeliğin erken sonlanmasına neden olur. Enfeksiyonlar, rahim bozuklukları gibi nedenlerden ötürü de gebelik erken sonlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir