Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler?

Her 100 evli çiften 15’inin korkulu rüyası olan kısırlık için bugün pek çok tedavi yöntemi bulunuyor. Yardımla üretme teknikleri ismiyle de geçen bu tekniklerden en fazla rağbet göreni ise tüp bebek tedavisidir. Günümüzde kısırlık, evli çiftlerin 1 yıl boyunca korunmadan cinsel ilişkide bulundukları fakat çocuk sahibi olamadıkları anlaşılıyor. Halbuki durum böyle değildir.

tüp bebek

tüp bebek

Kısırlık normal cinsel hayatı bulunan ve 1 yılı sonuna kadar korunmadıkları halde gebe kalamayan çiftler için tanımlanıyor. Kısırlık durumundan şüphelenildiğinde kadının bir jinekologa erkeğin ise üroloji uzmanına başvurması isteniliyor. Bu uzmanların kontrollerinden sonra gerçek tanı konuyor ve gerekli tedavi alternatifleri uygulanmaya çalışılıyor.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlamak Gerekiyor?

Tüp bebek tedavisi, kadından alınan üreme hücreleri ile erkekten alınan üreme hücrelerin laboratuar ortamlarında çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek döllenmenin gerçekleşmesi ve gelişen embriyoların uygun sayıda olanlarının rahim içerisine yerleştirilmesi esasına dayanıyor.

tüp bebek tedavisi

tüp bebek tedavisi

Tüp bebek kararı verildikten sonra ilk başvuru kadının adet gününden bağımsız olarak herhangi bir zamanda yapılabiliyor. Bu başvurunun da kadınla erkeğin birlikte yapması her zaman için büyük önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir