Toprak Analizinin Amaçları Nelerdir?

Tarımcılık işinde olan insanların temel amacı, iyi ve kaliteli bir mahsulü kısa sürede ve az maliyetle elde etmektir. Özellikle bitkilerde kullanacakları gübre miktarı ve kalitesi, ürün yetiştiriciliği için çok önemli bir faktördür. Toprak analizinin esas amacı ise gübreleme miktarını belirlemek içindir.

Toprak analizi

Toprak analizi

Her bitki, farklı miktarda ve sürede gübrelemeye ihtiyaç duyar. İyi mahsulün çıkıp çıkmayacağı buna bağlıdır. Örnek verilecek olursa, az miktarda gübre ile kısa sürede bolca mahsul verecek bir bitkinin, analiz yapılmadığı için ne istediği tam olarak belirlenemez ve bu yüzden daha çok gübre kullanılıp israf edilmesine sebep olur.

Toprak Analizinin Avantajları

Ziraat

Ziraat

Toprak analizi, laboratuar ortamında gerçekleşerek kimyasal süreçlerden geçer. Ürün yetiştirilecek topraktan belli bir örnek alınarak, o toprak üzerinde yapılacak deneylerle toprağın hangi miktarda gübreye ihtiyaç duyduğu ve ne kadar sürede mahsul vereceği belirlenir. Bu tespit sonucunda çiftçiler daha karlı ve az maliyetli üretim gerçekleştirir.

Yapılan analiz sayesinde bitkilerde gübre gereğinden fazla az ya da çok kullanılmayarak israf ve zarar önlenir. Daha az maliyet ile daha çok ürün ortaya çıkar ve gübreler daha etkin bir şekilde kullanılır.

toprak

toprak

Bu nedenle toprak analizinin mutlaka yapılması gerekir. Fakat toprak analizinin düzgün bir şekilde yapılması da çok önemli bir husustur. Yanlış yapılacak bir analiz sonucunda kalitesi düşük ürünler elde edilir, çiftçiler toprağın verimliliğinden yeterli derecede faydalanamaz ve gereksiz zararlar ortaya çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir