Sedef Nasıl Bir Hastalıktır?

Deri üzerindeki pul şeklindeki döküntüler olarak ortaya çıkan sedef hastalığı, zaman içerisinde iyileşebilen bir hastalıktır. Fakat tekrar ortaya çıkabilme riski yüksek olduğu için sürekli kendisini döneö dönem yeniden gösterebilen bir hastalıktır.

Sedef hastalığının en bilindik belirtileri arasında deri üzerinde yer alan sedef beyazı rengi pullanmalar ve kırmızı plaklar yer almaktadır. Deri üstündeki katman kalın ve büyük hale gelirken aynı zamanda tırnaklarda da bozukluklar meydana gelmektedir.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef Nasıl Bir Hastalıktır?

Sedef Nasıl Bir Hastalıktır?

Sebebi tam olarak çözülemeyen sedef hastalığı genellikle genetik sorunlar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ailesinde sedef hastalığı görülen bir kişinin sedef hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır.

Hastalığın şekli, şiddeti, süresi ve meydana geldiği bölgeler kendi içerisinde birtakım çeşitlere ayrılmaktadır. İnsanlarda en sık rastlanılan sedef hastalığı çeşidi vücudun tüm noktalarında ortaya çıkan kırmızı plaklar şeklinde olanıdır. Kalın olan ve irileşen sedef hastalığının lekeleri kabuk tuttuğu zaman kabukların alt kısımlarda ufak kanamalar da meydana gelebilmektedir. Sedef hastalığına bağlı ortaya çıkan bu kabukları ise kesinlikle elinizle patlatmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir