Hamilelikte Saç Boyamak Ve Saç Bakımı

Gebelik dönemindeyken saç boyamasının sakıncalı olduğu biliniyor. Bununla ilgili hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle bulunan bulgular sonucu doğrultusunda, saç boyamanın gebelik döneminde bebeğin gelişmesinde bir zararı olmadığı gözlenmiştir. Ancak saç boyalarıyla vücuda giren kimyasal madde miktarı fazla olduğundan, gebelik döneminde bu uygulamanın yapılmaması öneriliyor.

saç boyama

saç boyama

Boya uygulaması ciltten emilerek idrar yoluyla dışarı atılıyor. Bu sırada kanda dolaşan kimyasal madde miktarı artıyor. Bu nedenle hamilelik döneminde zararlı olan her şeyden uzak durulduğu gibi bundan da kaçınılmalıdır.

Gebelikte Saç Bakımı

 Uzmanlar saç boyama işleminin 3.aydan sonra bitkisel boyalarla yapılabileceğini söylüyor. Doktorunuzdan izin alarak uygun ortamda (havalı) bu uygulamayı yapabilirsiniz. Boyama işleminin ardından saçlarınızı soğuk suyla yıkarsanız boyanın ciltteki emilimini de azaltmış olursunuz.

gebelikte saç bakımı

gebelikte saç bakımı

Saçınıza uyguladığınız nemlendirici kremlerin, saç bakım maskelerinin, saç spreyleri ya da saç serumlarının ve saç şekillendiricilerin gebelik döneminde de uygulanması bir problem yaratmamaktadır.

Söylenilenin ve rivayetlerin aksine saç kesilmesinin de tıbbi olarak bir sakıncası yoktur. Bu batıl inanç olarak yaygınlaşmış bir söylentidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir