Para Biriktirmenin Yolları

Hayat artık eskisine göre daha zor ve daha pahalı. Bu yüzden tasarruf yapıp, para biriktirmek de oldukça zorlaştı. Üstelik piyasa öyle bir tüketim sektörü haline geldi ki kenara para atmak neredeyse imkânsız bir hale geldi. Fakat aşağıdaki öneriler dikkate alınıp, tüketim azaltılarak birikim yapıp hep istenilen şeye sahip olmak da mümkün.

 

Para Biriktirmek İçin Yapılması Gerekenler

 

Gereksiz harcamalardan uzak durun. Lüks ve pahalı tüketimler yapmak yerine, daha mütevazı şeyleri tercih edin. Örneğin her sabah pastaneden börek, poğaça gibi yiyecekler almak yerine evinizdeki malzemelerle sandviç hazırlayın. Üstelik hesaplı olduğu kadar, sağlıklı bir tercih de yapmış olursunuz.

para biriktirme

para biriktirme

 

Kredi kartlarınızı gözden geçirin ve limitlerini düşürün. Kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığında çok fazla hasara sebep oluyor. Bu hasarlardan biri de, birikim yapamamak. Bunun için, kartın limitini kendi gelir düzeyinizin yarısı kadar düşürün. Alışverişlerinizi mümkünse tek çekim yaptırın. Taksitlerin olması, sizi uzun vadede bankaya borçlu bırakır ve birikim yapmanızı engeller.

 

Pahalı zevklerinizden vazgeçin. Dışarıda kahvaltı yapmak yerine evinizde yapabilir, kahvaltıya vermeyi düşündüğünüz parayı bir köşeye atabilirsiniz.

para

para

 

Kendinize hedef koyun. Örneğin bir yıl sonra tatile çıkacağım ve şu kadar para lazım diyerek, o parayı aylara bölün ve aylık hedeflerinizi tamamlamaya çalışın.

 

Alışveriş için alışveriş merkezlerine gidip pahalı markalardan ürün almak yerine, sokak mağazalarını tercih edin ve kampanyalarını takip edin.

birikim

birikim

 

Eğer sigara kullanmıyorsanız her gün sigara alırmış gibi kenara para koyun. Bu bile bir ayda büyük bir tasarruf etmenizi sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir