Gerçek Bilimkurgu Savaş Araçları Dronelar

Kitle iletişim araçları, dronları, sessizce insanlık hedeflerini aramak için gökyüzünde yükselen soğukkanlı ajan mekanizmalar olarak tasvir ediyor. Kamuoyu, gözetim uçağını, birilerinin, yaptığınız en küçük şeyi izlediğini hatırlatan tüyler ürpertici olarak tanımlıyor. Dronelar gerçekten güçlü silahlar ve casus araçları ama sadece bu kadarı değil. Her ne kadar “drone” en yaygın terim olsa da, bu uçan makinelere UAV (insansız hava aracı) denir.

bilimkurgu

bilimkurgu

Dijital Devrim ve Droneların Yükselişi

1900’lerin başında askeri gruplar, radyo kontrollü versiyonlar da dâhil olmak üzere, hedef uygulama için dronlar kullandılar. Mühendisler ayrıca mühimmat yüklü insansız uçaklar geliştirdiler. Bunlar gerçekten uçaklar değildi. İlk kurvaziyer füzeler bazen uçan torpido olarak adlandırılırlar ve üsse geri dönmek zorunda değildiler.

Dijital devrim, minik mikroişlemcileri ve uzun mesafeli iletişim yetenekleriyle ortaya çıktıkça, askeri operasyonlar için dronlar gittikçe daha önemli hale geldi. Dronelar, bataklık kâbuslarının bir gereğidir. Evde ve dışarıda gözetim için kullanılır, her yerde sırları deşifre edebilirler. Operatör, sıcak bir ofiste kahvesini içerken, silah taşıyabilir ve binlerce kilometre uzaktaki insanları öldürebilirler.

film

film

Bir tahmine göre, ABD ordusunda 8,000 kadar uçak var ve bu uçakların üçte biri insansız. Bilinçli, bilimkurgu savaşı yaşanmasından korkan herkes için o günler zaten burada.

Hükümet ve askeri ajanslar, savaş yetenekleri için uçakları keşfeden ilk insanlar olsa da, bu kanatlı cihazlar şu anda çocuklar, gençler, hobi uzmanları, fotoğrafçılar, sporcular, kameramanlar, çiftçiler ve hemen herkesin kullanımı için pazarlanıyor. İşletmeler için işleri kolaylaştıran, verimliliği arttıran Dronelar, birçok ticari gerçekleşen bir hayaldir. Zaten umut edilen de budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir