Kemik Erimesine Karşı Beslenme Önerileri

İlerleyen yaşlarda hormonal ve fiziksel değişikliklere paralel olarak kişinin kemik kalitesinde de farklılıklar gözüküyor. Bu duruma bağlı olarak ilerleyen yaşlarda olan sakatlanmalarda da kalıcı hasarlar oluşabiliyor. O nedenle yaşınız belli bir düzeye geldikten sonra mutlaka detaylı bir muayeneden geçmeniz gereklidir.

kemik erimesi

kemik erimesi

Osteporoza bağlı olarak gerçekleşen kırıklar genellikle ön kol, omurga ve kalçada gözüküyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda da genelde toplumun büyük kesimi bu omurga kırıklarını sırt ağrısı diye geçiştiriyor. Halbuki bu durum her geçen gün daha fazla ciddi boyutlara ulaştığı için ilerleyen durumlarda tedavi için pek de olumlu bir sonuçlara varılamıyor. O yüzden belli yaşa ulaştıktan sonra kemik yoğunluğu ölçümlerinizi yaptırmalı ve düzenli aralıklarla rutin kontrollerden geçmelisiniz.

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemiklerin erimesi yada kırılması gibi durumlarda direk ilaç ile geçebilecek bir durum yoktur. O nedenle her zaman uzun dönemli tedaviler uygulanmaya çalışılır.

kemik erimesi

kemik erimesi

Yoğurt, süt ve peynir gibi besinler kalsiyum ihtiyacınızı karşıladığı için kemikleriniz üzerinde de büyük bir işlevleri vardır. Bununla beraber kemiklerinizi güçlendirecek egzersizlerle destek almaya çalışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir