İnternet Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknolojinin ve beraberinde getirdiği cihazların hayatı kolaylaştırdığı bir gerçek. Fakat ne yazık ki özellikle yetişkinlik öncesi çağlarda bu cihazlar hayatı kolaylaştırması bir yana bağımlılık yaptığı için fiziksel ve ruhsal açıdan da birçok insana zarar verebiliyor. İnternet ise, bu durumun en büyük sebebi. Çünkü ipad, akıllı telefon, bilgisayar gibi cihazların hepsinde internetin kullanılıyor olması, bu cihazların her yerde kullanılmasını da mümkün hale getiriyor. İnternet bağımlılığı da bu durumdan kaynaklanıyor.

İnternet Bağımlılığının Olumsuz Sonuçları

İnternet Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnternet Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar ve dolayısıyla internet bağımlılığın en büyük sebebi insanların yalnızca lazım olduğunda değil, keyfi olarak da kullanmasından kaynaklanıyor. Çünkü bu durumda, her boş kalınan vakitte kullanıcılar bilgisayar başından kalkamıyor veya akıllı telefonlardan başını kaldıramıyor. Özellikle oyun, dizi ve sosyal paylaşım siteleri son zamanlarda internet bağımlılığının sen büyük sebepleri arasında gösteriliyor.

Bu şekilde zamanla gelişen internet bağımlılığının ise birçok zararı bulunuyor. Bunların arasında ise; sosyal ortamlarda dikkat dağınıklığı, sohbetlere katılmama, sosyal aktivitelerden uzaklaşma, eve kapanma, gerçek değil sanal insanlarla konuşma alışkanlığı, özgüvensizlik, yapılacak işlerin sürekli ertelenmesi, başarısızlık gibi daha birçok olumsuz durum yer alıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir