Hayatınızı Değiştirmek için Alışkanlıklarınızdan Başlayın!

Çoğumuz hayatımızın olabileceğinden çok farklı olmasını isteriz. Daha organize olmayı, arkadaşlarımızla daha fazla vakit geçirmeyi ya da yıpratan sorunlarımızdan uzakta olmayı düşlüyoruz. Bunun farkındalığı, alışkanlıklarımızı değiştirdikten sonra gerçekleşecek bir değişimdir. Elbette düşünürken bazı değişiklikler çok heyecanlı ve kolaydır, ancak sabah uyandığınızda ve günlük alışkanlıklarınıza geri dönerken çok zor görünüyorlar. Bu, belki de bir değişikliği takip ettiğimizde yönetmek zorunda olduğumuz son şeydir.

alışkanlık

alışkanlık

Değişime Doğru Üç Adım

Değişimin ortasında, günün her günü belirli sabit unsurlar ve alışkanlıklar ile doludur, çoğu zaman düşünmüyoruz, sadece otomatik pilota geçiyoruz. Peki, alışkanlık ve rutinlerimizde önemli bir değişiklik yapmak için ne yapabiliriz? Süreci üç adımda düzenleyelim:

  • Birincisi, bu özel değişimin sunacağı şeyin üzerine düşünmek olacaktır. Bu yeni yönde ilerleme konusundaki motivasyonumuz nedir? Çok uzun bir süreç ise, bu değişikliği yol boyunca yeniden değerlendirmek için küçük küçük ara ödüller ve güzel anlar oluşturun.
  • Mümkün olduğunca çabuk başlayın. Sigara içmeyi bırakmaya ya da zayıflamaya karar verdiyseniz önümüzdeki hafta başlamak için beklemeyin. Hazırladığınız plana hemen başlayınca, daha fazla güç sahibi olacağınızı unutmayın.
hayat değişimi

hayat değişimi

  • Bu değişikliği başkalarıyla paylaşın. Bu şekilde, çevrenizdekilerin toplumsal baskısını lehinize çevirmeye başlayacaksınız. Daha sonra bu, bazı tartışmalara neden olabilir, ancak sonuç olarak amacınızı gerçekleştirmeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca muhtemelen bunun için sizi zaten affederler.

Başarısız olacağınız veya daha zorlaşacağı zamanların olacağını unutmayın. Ancak, sorun değil, her zaman tekrar deneme fırsatına sahipsiniz. Unutmayın ki gerçekte, bir değişiklik yapmak, kabul ve risk almak demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir