Hamilelikte Neden Folik Asit Tüketilir?

Hamilelik aşamasında hormonal değişiklikler sonucunda, bayanların vücut yapıları değişir. Halk arasında aş erme denilen bir durum ortaya çıkar ve daha önce hiç istemedikleri besinleri, hangi saat olursa olsun yemek isterler.

beslenme

beslenme

Hamile olan bayanların, birçok besini tüketmeleri ve dengeli bir beslenme programına sahip olmaları gerekiyor. Bu besinlerin içerisinde bulunan ve bayanların birinci sırada tüketmeleri gereken vitaminlerin başında, folik asit geliyor. Hamilelik öncesinde ve sonrasında tüketilmesi gereken bir vitamin olan folik asit, ıspanak yapraklarında bolca bulunuyor.

Bebeklere de büyük bir yarar sağlayan bu vitamin, yeni hücre bölünmesini ve yenilenmesini hızlandırıcı bir yapıya sahip. Hamilelikte folik asit tüketimi, hamilelik döneminde üç ay boyunca tüketilmesi tavsiye edilen vitaminlerden.

gebelik

gebelik

Folik Asit Miktarları

Birçok meyvede ve sebzede bulunan bu vitamin türü, en çok ıspanak da bulunuyor. Günlük tüketim miktarı düşünüldüğünde, hamile olan bir bayanın bir günde yarım kilo ıspanak tüketmesi gerekiyor. Alınması gereken diğer vitamin ve besinler de göz önünde bulundurulduğunda, bu miktar oldukça fazla oluyor.

Bunun yerine eczanelerde satılan folik asitler, hamile olan bayanların tercihi oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir