Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

Gebelik, pek çok kadının sahip olmak istediği çok özel bir durumdur. Dokuz aylık uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu süreç içerisinde hormonal değişimler gibi pek çok değişim kişinin üzerinde görülmektedir. Bu süreci eğer kişi ilk defa yaşıyorsa daha önce yaşadığı deneyimlerden çok farklı bir noktaya konumlandırabilmektedir.

Zaman zaman insanlar bu farklı durumda ne yapacağını bilememektedir. Bu gayet doğal bir durumdur. Gebeliğin ne zaman başladığı ve gerçekten bir gebelik olup olmadığı bile zaman zaman anlaşılması güç durumlardır. Gebeliğin gerçekleştiğini belirten çeşitli işaretler bulunmaktadır. Eğer bu işaretlerin büyük bir kısmı kişide görülüyorsa, kişi gebe olduğunu düşünebilir ve bir gebelik testi uygulayabilir.

Gebeliğin Belirtileri

Adet gecikmesi, gebeliğin ilk belirtileri arasında sayılmaktadır. Ancak adet gecikmesi normal durumlarda da görülebilmektedir. Bundan dolayı diğer belirtilerin de kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Diğer belirtilerin başında ise göğüslerin hassaslaşması ve meme uçlarındaki hassasiyet artışı gelmektedir. Bu belirtileri bayılma ve baş dönmesi takip edebilir. Bayılma her zaman görülen bir durum olmamasına karşın zaman zaman karşımıza çıkabilir.

Mide bulantısı ve kusma da gebelik belirtileri arasında yaygın şekilde görülmekte olan semptomlar arasında yer almaktadır. Bu dönemde kadınlar kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Farklı yiyecekleri aşerme durumu görülür. Koku hassasiyeti ciddi anlamda artmıştır. Bazı bölgelerde şişkinlik görülebilir. Vajinal akıntı olması gayet olağandır. Yerleşme kanaması da görülebilen olağan bir durumdur. Vücut sıcaklığının yükselmesi de görülen semptomlar arasında yer almaktadır.

Gebelik Testi

Hamilelik testine eczanelerdeki ürünler aracılığıyla kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür. Bu testi evinizde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hamilelik testini aldıktan sonra üründe işaretle gösterilen kısma birkaç damla idrarınızı damlatmanız gerekmektedir. 5 dakika bekledikten sonra testin gösterdiği çubuklara bakmalısınız.

Tek çubuk negatif anlama gelmektedir. Yani hamile değilsiniz. Eğer çift çubuk varsa bu durum sonucun pozitif olduğu anlamına gelmektedir. Bu sonuç hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu testler güvenirliği yüksek testlerdir. Yani yüksek oranda doğru sonucu vermektedirler. Pozitif sonuçla çıkan testlerin ardından doktorunuza görünmeniz tavsiye edilmektedir. Artık sizin de bir anne adayı olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir