Hamilelikte Alınan Normal Kilo Miktarı

Hamile olan anne adaylarının bu süreçte kilo almaları çok doğal. Gebeliğin başladığı andan itibaren doğuma kadar olan süre içerisinde, alınması gereken normal kilo miktarı 9-12 kg kadardır. Annenin ve bebeğin sağlığı için önemli olan, gebeliğin normal bir seyirde olduğunun öne çıkan belirtilerinden biri olan ve alınması gereken hamilelik kiloları miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

hamilelikte kaç kilo almalıyım

hamilelikte kaç kilo almalıyım

Hamilelik başlangıcında zayıf olan kişiler 15-17 kilo kadar alabilirler. Hamileliğin başında fazla kilosu olanların ise gebelik sürecinde aşırı kilo almaları tavsiye edilmiyor. Bu anne adaylarının genellikle 7-8 kilo almaları yeterli kabul edilir.

gebe kilo

gebe kilo

Hamilelik Kiloları Neden Oluşuyor?

Hamilelik kilolarının oluşmasına sadece annenin beslenme sonucu aldığı kilolar neden olmaz. Bunun oluşumunda doğal unsurların etkileri büyük rol oynar. Hamilelik kilolarının 3-4 kg’ını bebek,  1 kg’ını bebeğin suyu, 1 kg’ını plasenta, 1 kg’ını rahmin büyümesi, 1 kg’ını büyüyen göğüsler, 1,5 kg’ını annenin artan kan miktarı ve 1-2 kg kadarını ,se anne vücudundaki su depolanması oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir