Gebelikte Tansiyon Düşmeleri

Özellikle gebeliğin ilk aylarında sıklıkla şikayet edilen sorunlardan birisi de tansiyon düşmesidir. Gebelikte düşük tansiyon hamile olan bayanın tansiyon ölçümü 90/60 mmHg altında olduğunda teşhis konulur. Tansiyon düşmesi beraberinde baş dönmesi, göz kararması, halsizlik ve bitkinlik gibi sorunları da getirir. Tansiyon düşmesi daha da ileri vakalarda bayılma ile sonlanabilir.

gebe

gebe

Gebelikte Tansiyon Düşmesinin Nedenleri

Gebelikte özellikle ilk aylarda bulantı ve kusmaların artışına paralel olarak anne adayları düşük tansiyon sorunuyla karşılaşabilirler. Hasta kendini aşırı derecede halsiz ve bitkin hissedebilir. Bu durumda hastaya ağızdan yiyecek yâda içecek verilemediği için damar yoluyla serum verilebilir.

gebelik

gebelik

Gebelikte sırt üstü yada sağ yana doğru yatıldığında rahim büyük damarlara baskı yaparak tansiyonun düşmesine sebebiyet verebilir. O nedenle gebelik dönemlerinde anne adaylarına sağ yana yatmaları önerilir. Ancak gebeliğin ilk aylarında rahim küçük olduğu için herhangi bir pozisyonda yatmak sakınca oluşturmayacaktır. Bununla beraber gebelikte görülebilen aşır kanamalar kadının halsizliğine yol açabileceği için tansiyon düşmelerini de beraberinde getirir. Gebeliğin son aylarına doğru ani kalkmalar göz kararmalarına neden olabileceği için tansiyonun düşmesine de yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir